„A költő sose lódít...” – 24 órán át a verseké a főszerep a Jókai színházban

2025. április 10. 12:59 | D. Nagy Bence

A magyar költészet napja alkalmából ismét meghirdették a Békéscsabai Jókai Színházban 13 évvel ezelőtt életre hívott eseménysort, a 24 órás versfolyamot. A rendezvényen, a már megszokott módon, a közéleti szereplőktől a művészeken át egészen az óvodáskorú gyermekekig minden korosztály megosztja legkedvesebb költeményeit, így emlékezve József Attila születésnapjára.

„Te jól tudod, a költő sose lódit: az igazat mondd, ne csak a valódit, a fényt, amelytől világlik agyunk, hisz egymás nélkül sötétben vagyunk” – a versfolyam idei mottójaként a költészet napi „ünnepelt” Thomas Mann üdvözlése című versének jól ismert sorai szolgálnak. A magyar költészet 20. századi forradalmárára emlékezve rendezik meg több mint egy évtizede Békéscsabán a 24 órás versfolyamot.

– Tizenhárom éve indult el a versfolyam, de ez a Covid-járvány miatt a tizenkettedik rendezvényünk A város és a vármegye lakosságát vonjuk be minden évben: hivatalokat, iskolákat, kulturális intézményeket, és természetesen a médiát szolítottuk meg ezúttal is. Az elmúlt évtizedben már szinte rögzültek azok az időpontok, amikor egy-egy résztvevő csoport félórájára sor kerül. A szerepünk mindebben természetesen az, hogy kulturális intézményként kötelességünk foglalkozni a verssel. Nem kérdés, hogy az ide látogató iskolás gyermekek a tanrend szerint találkoznak a haza költészet legfontosabb szereplőivel és alkotásaival, de nekünk, felnőtteknek szinten kell tartanunk magunkat: nem szabad elfelejtenünk, hogy milyen csodálatos versek maradtak ránk – fogalmazott Tege Antal színművész, aki Seregei Zoltán direktor nevében nyitotta meg az eseményt.

 

Tege Antal és Molnár Sándor. (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)

 

A programot hagyományosan elindító gongszó ezúttal Molnár Sándor, Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke révén csendült fel, aki több munkatársával együtt maga is a fellépők sorát erősítette, rendhagyó módon, gitárral a kezében.

– Egy sajnos nem eléggé ismert népi író, költő, Sinka István megzenésített verseit hoztam el, aki Nagyszalontán született, majd Vésztőn élt és dolgozott, költészete innen indult. Korhűen, plasztikusan láttatja balladáiban, hogy zajlott az élet a bihari tájakon és Békés megye északi részében a múlt század elején – fogalmazott a vármegyei elnök.

 

Galéria

Vissza
Előre

Fotók: D. Nagy Bence/behir.hu

 

Fél 11-től már újabb díszvendég vette át a színpadot: dr. Takács Árpád főispán a Kölcsey és a Ligeti Sori Óvoda szavalói előtt oldotta a hangulatot Szabó Lőrinc és Petőfi Sándor verseivel.

– Minden gyermekvers, gyermekmese egyúttal a felnőtteknek is szól, sőt, talán néha inkább a felnőtteknek. Fontos, hogy minden korosztály megtalálja azt az üzenetet, amit a költők, írók közvetíteni szeretnének, épülve ezáltal. Olyan hagyomány ez, amelyet a jövőben is folytatni kell – húzta alá a főispán.

A 24 órás versfolyam április 11-én, 10 órakor Herczeg Tamás országgyűlési képviselő gondolataival zárul majd. A teljes programot IDE KATTINTVA tekinthetik meg!

Liszi Melinda instruálja a kicsiket. (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)

 
 
 

További programok »