A kegyelmes asszony portréja, avagy A képtelen szerelem! a Jókai színházban

Tersánszky Józsi Jenő A kegyelmes asszony portréja című vígjátékát láthatja februártól a közönség a Békéscsabai Jókai Színház kamaraszínpadán.

A darab az 1920-as években íródott, a színmű és a bulvár különleges keverékeként, de bemutatására csak a 70-es évek környékén került sor, olyan nagy színészóriásokra szabva, mint Törőcsik Mari, vagy Kálmán György.  

A történet a nagyszerű festőről, Ákosról szól, aki képtelen megélni munkáiból. Felesége, Lola kitalálja, hogy férje kétes művészi értékű képek készítésével szerezzen pénzt. Olga, akinek a szíve Ákosért dobog, mindent megtesz azért, hogy a festmények vevőre találjanak. Mindeközben Lolát is kinézi magának egy tehetős nemes, ami tovább bonyolítja a helyzetet

Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu

 

A fordulatos komédiát Straub Dezső rendezésében láthatja a közönség, aki elmondta, hogy bár a darab nagyon szórakoztató, de komolyan kell játszani, mert ettől működik a humora.

– Ha szépen, komolyan játszuk a helyzeteket, akkor nagyon sokat lehet majd ezeken nevetni. Ismerem az itteni csapatot is, be fog indulni az agyuk, és ha komolyan, nagy tempóban játszuk ezt a darabot, akkor egy nagyon szórakoztató előadást hozhatunk létre – fogalmazott a Jászai Mari díjas rendező.

A darab Straub Dezső által megálmodott zenei elemeket is tartalmaz majd, melyek nem kifejezetten a korhűség felé hajlanak, ezzel is közelítve az eredetihez képest modernizált szöveghez. Az előadás dramaturgja, Nemlaha György elmondta, fontos volt számára a szöveggel való munka során, hogy minél érthetőbb legyen a mai fül számára.

 

Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu

 

– Elsősorban a szöveg aktualizálása volt a célunk, továbbá mivel az eredeti előadás 3-4 órás volt, a terjedelemből is húznunk kellett, ami pedig sajátossága, azok a Straub Dezső által elkövetett zenei betétek – fejtette ki a dramaturg. Hozzátette, ez egy olyan kollektív munkafolyamat lesz, amiből mindenki örömmel kiveheti majd a részét.

A darab látványvilágát Libor Katalin álmodta meg. A korabeli helyszínek nyíltszíni változással alakulnak majd át, így a látvány mellett a praktikusság is fontos szempont volt. A tervező elmondta, a korszak nagyon sok lehetőséget hordoz magában, mind jelmez, mind pedig díszlet szempontjából.

Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu

 

– Ez egy nagyon szép és nagyon látványos kor. A rendező úrral együtt igyekszünk ezt kibontani és megmutatni, színeiben és formában egyaránt. Jelmez ügyében szerencsére nagyon változatosak a karakterek, amelyeknek a tulajdonságait szolgálni kell, minden karakternek kiötleni, hogy kinek melyik vonását hogyan emeljük ki és helyezzük előtérbe. Én bízom abban, hogy ez egy összművészeti produkció lesz, együtt dolgozva a színész csapattal – fejtette ki a tervező.

Az előadást február 28-tól tekintheti meg a közönség a Sík Ferenc Kamaraszínház színpadán.

Galéria

További programok »

FEL