Ebben az időszakban egyre több horgász számolt be kárász és amur tetemek megjelenéséről. Arról, hogy az extrém hőség milyen károkat okozott a holtágak élővilágában, az egyik népszerű üdülőterület vizeinek kezelésével foglalkozó egyesület vezetőjét Csapó Lászlót, a Bónom-zug Vizéért Egyesület elnökét kérdeztük.
Halállomány, vízminőség és méret tekintetében is az egyik legnagyobb holtág a Bonum-zug Gyomaendrőd vonzásában. A 16,9 hektáros területet az egyesület folyamatosan intenzíven telepíti halakkal.
Fotó: Kovács Dénes / Behir.hu
– Az oxigénhiány minden esetben a fehér húsú halakat, mint például a keszeget, a süllőt, illetve a balint érinti. Nálunk inkább a tenyérnyi méretű kárász szenvedi el az oxigénhiány miatt fellépő elhullást. Ez sajnos szaggal és munkával jár, hiszen a tetemeket össze kell gyűjteni – fogalmazott Csapó László.
A helyi holtágak mellett párhuzamosan folyik a Hármas-Körös, így annak vizéből pótolható az elszivárgó, elpárolgó víz. A Bónum-zug naponta akár egy centimétert is apad a 35-40 fokos forróságban, ezt két-három hetente kell pótolni, ami két másik holtágon keresztül lehetséges.
A holtágon most nagyon várják az életet jelentő esőt, amelytől akár a halak pusztulása is megállhat. Addig pedig maradnak a vízminőség javításáért folyó törekvések.
Az egyik holtágon rendszeresen pecázó egyesületi tag elmondta, hogy élete során kelettől nyugatig bejárta Magyarországon a népszerű horgászvizeket, majd végül itt kötött ki a Bónum-zugban, melyet kiváló víznek tart.
– Miközben az ember itt van a természetben, sokféle állattal találkozhat. Viszonylag még mindig érintetlen ez a környezet és szinte mindenki pozitívan nyilatkozik a helyről. Nyugdíjasként sokat tudok itt lenni, főleg ősszel és tavasszal – fogalmazott a horgász, majd hozzáfűzte, hogy a halállomány oxigénhiány miatti pusztulása nem több mint figyelemreméltó. – Ilyenkor nem csoda hogy egy-két érzékenyebb hal ezeket a viszonyokat nem bírja, ez még nem katasztrófa előtti helyzet – folytatta.