November 1-jén van Algéria nemzeti ünnepe, 1954-ben ugyanis ezen a napon alakult meg a Nemzeti Felszabadítási Front, amely jelentős szerepet játszott abban, hogy végül 1962. június 3-án Franciaország elismerte Algéria függetlenségét.
A Marriott Hotelben ennek kapcsán tartott ünnepségen magyar és külföldi delegációk vettek részt, amelynek tagjait Abdelhafid Allahoum nagykövet és Yacine Mefti konzul fogadta. Az eseményen jelen volt például Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese, aki kiemelte: az algírok és mi, magyarok jól értjük, hogy mit jelent a szabadságunkért és a szuverenitásunkért küzdeni. Ott volt Juhász István, az Országgyűlés polgári szövetségi tanácsadója, de tiszteletüket tették a rendezvényen többek közt Kanada, Belgium, Kína, Oroszország, a Dél-afrikai Köztársaság, Norvégia, Csehország, Horvátország, Kuvait, Szaúd-Arábia és Palszetina konzuljai, nagykövetei, valamint a nagykövetségek képviselői is.
Abdelhafid Allahoum nagykövet és Vargha Tamás miniszterhelyettes (fotó: Vargha Tamás facebook oldala)
Mint azt az évtizedek óta Békéscsabán élő, algériai származású Beghdadi Badreddine vízügyi mérnök, festőművész és költő elmondta, a nagykövetség ezúttal az ő festményeinek kiállításával ötvözte az ünnepi eseményt.
– Három témakörben vittem alkotásokat, tájképeket, portrékat és csendéleteket – olyanokat, amelyek a szülőhazám egy-egy apró részletét mutatják be. Nagyon jó érzés volt látni az érdeklődést, és jó volt megélni, hogy egy helyen, egyszerre mennyi-mennyi különböző nemzetiségű ember csodálta a képeimet. Sokáig töltekezni fogok ebből az estéből, amely a megemlékezésen túl tele volt kulturális és gasztronómiai fordulatokkal, eszmecserékkel, vidámsággal, testvériséggel és békével – hangsúlyozta Badri.
Ünnepi pillanatok ünnepi öltözékben (fotó: Vargha Tamás facebook oldala)
Hozzátette: az ünnepség másnap Budán, a nagykövetség előkertjében, a Magyarországi Algériaiak Egyesülete által szervezett összejövetellel folytatódott.
– Sok algériai diák tanul vagy tanult korábban Magyarországon, több vegyes házasság köttetett. Az ilyen alkalmak nagyon jók arra, hogy felelevenítsük szülőhazánk történelmét, de arra is, hogy új emberekkel találkozzunk, jobban megismerjük egymást, erősítsük azokat a kötelékeket, amelyek Algériához és azokat is, amelyek Magyarországhoz fűznek bennünket – fogalmazott Beghdadi Badreddine.