A 19. századi Gyulára is elkalauzol a Ladics-ház megújult kiállítása

2024. június 3. 18:09 | Vincze Attila

Sajtóbejárás keretében mutatták meg a megújult Ladics-házat hétfőn Gyulán. A május közepe óta újra látogatható kiállítóhely hivatalos megnyitóját csütörtökön tartják majd.

Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, április 24-én indult el a felújítás utáni tesztüzem a Ladics-házban, május 14-e óta pedig már újra látogatható a kiállítóhely. A június 6-i hivatalos átadó előtt egy előzetes bejárást szervezett az intézmény a sajtó számára.

Az eseményen Gyula polgármestere elmondta, hogy az interaktív elemekkel kiegészített, eredeti tárgyakat tartalmazó kiállítótér az örökségturizmus kiváló példája, mely a városban egyébként is nagy szerepet játszik. Görgényi Ernő kiemelte, hogy magyar viszonylatban is egy egészen különleges kiállítóhelyről van szó, ugyanakkor az épület már elég rossz műszaki állapotban volt, így nagyon időszerűvé vált a felújítása. A városvezető megjegyezte: országszerte számos tájházban látható a paraszti élet, valamint a kastélyokban az egykori arisztokrácia mindennapjai, azonban a magyar polgári kultúra múltját csak kevés kiállítóhely mutatja be. A házban a Ladics család korabeli használati tárgyain, bútorain keresztül ismerhető meg az egykori polgári família élete. 

– A beruházás keretében nem csak műszakilag újítottuk fel a házat, de ki is bővítettük a kiállítóhelyet, hiszen olyan helyiségeket is restauráltunk és berendeztünk, amelyek korábban nem voltak látogathatóak. Ilyen a fürdőszoba, melyen keresztül az akkori tisztálkodási szokásokat ismerhetjük meg, vagy a konyha és a kamra, amelyek a korabeli gasztronómia világába adnak betekintést – fogalmazott. 

 

 

A térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, hogy a Ladics-ház az Alföldön kuriózumnak számít, hiszen a falai között egy polgárcsalád tagjai élték mindennapjaikat, akik akkoriban főként jogi és közigazgatási területen tevékenykedtek. Kovács József emlékeztetett, hogy ugyanazok a bútorok, berendezési tárgyak, festmények, fényképek, evőeszközök, étkészletek is megtalálhatóak itt, melyeket a Ladics család 150 évvel ezelőtt használt. 

– Egy polgári család életét teljes egészében megőrizve új, interaktív elemekkel, filmekkel, tájékoztatókkal találkozhatnak ezentúl az ide látogatók, ami szerintem egy nagyon jó kikapcsolódást és látványosságot jelent az olyan itt tartózkodó turisták számára, akik a fürdés és a kirándulás mellett kulturális elemeket is szeretnének beépíteni a látogatásukba – részletezte.

A gyulai kiállítóhelyeket működtető Erkel Ferenc Nonprofit Kft. ügyvezetője mutatta be a Ladics-ház újdonságait. Fekete-Dombi Ildikó arról beszélt, hogy az első négy szoba enteriőrje szinte változatlan maradt, ugyanakkor az interaktív eszközök már rögtön a bejáratnál fogadják a vendégeket: itt például virtuálisan megismerkedhetünk a ház egykori lakóival is. Mint mondta, számos 21. századi megoldást alkalmaztak a kiállítás megújítása során. 

 

 

– A Százéves Cukrászdát és a Ladics-házat összekötő résznél a vendéglátóhely felé Ladics Lacika hívogatja a vendégeket, a kocsibeállóban pedig egy igazi hintó található, amelyre fel lehet szállni és egy virtuális valóság szemüveg segítségével körbe lehet járni a korabeli Gyulát – magyarázta, majd hozzátette, hogy emellett egy múzeumpedagógiai helyiséget is kialakítottak, ahol 3D szkenner és nyomtató segítségével a látogató akár saját, korabeli ruhába öltözött kicsinyített mását is kinyomtathatja.

A Ladics-ház a Százéves Cukrászdával együtt egy egymilliárd forint támogatási összegű európai uniós pályázat részeként újult meg. Az épületet csütörtökön Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium közigazgatási államtitkára, Görgényi Ernő polgármester és Kovács József országgyűlési képviselő adják át hivatalosan.

 

Galéria

További programok »

FEL