Mint ahogy arról korábban beszámoltunk, júniusban írta alá Gyula város önkormányzata és egy helyi építőipari cég a kivitelezési szerződést a Százéves Cukrászda és a mellette álló Ladics-ház felújítására. A munkálatok nem sokkal később el is indultak, a beruházás most pedig látványos szakaszához érkezett, hiszen egy új kiszolgáló épületet is felhúznak a projekt részeként.
Az ez alkalomból tartott alapkőletételen Gyula polgármestere elmondta, hogy a városban meghatározó ágazat a turizmus, amely több ezer embernek biztosít megélhetést, ezért kell folyamatosan fejleszteni a turisztikai jelentőségű értékeket. Görgényi Ernő kiemelte, hogy a két ikonikus épület meghatározó szerepet tölt be Gyula turisztikai életében. Mint fogalmazott, a Százéves Cukrászda a Gyulai vár és az Almásy-kastély után a harmadik leglátogatottabb attrakció az ideérkező turisták körében, a felújítása pedig az állapota szempontjából életmentő volt. Hozzátette: a polgári életet bemutató Ladics-ház is legalább olyan fontos épített öröksége a településnek, igazi értékét a benne látható gyűjtemény adja.
– A beruházásnak köszönhetően korszerű vizesblokkok és szociális helyiségek szolgálják majd a dolgozók kényelmét. A Százéves Cukrászdában megnöveljük a fogyasztóteret, így több vendég élvezheti majd a különlegesen finom édességeket. A Ladics-házban pedig bővül a kiállítás területe, így újabb érdekességeket tudhatunk meg a Ladicsok korának életstílusáról, a konyha, a kamra és a fürdőszoba rekonstrukciójának köszönhetően – részletezte.
A térség országgyűlési képviselője beszédében ismertette a két épület rövid történetét, melyek a város legrégibb építményei közé tartoznak. Kovács József rámutatott, hogy a Százéves Cukrászda 1840-ben nyitotta meg kapuit az ország második cukrászdájaként, mostani nevét 1954-ben kapta meg. A politikus felidézte, hogy az épületet a Dél-Alföld legértékesebb emeletes polgárházaként emlegetik.
– Tájházakat és egyéb történelmi épületeket felújítanak, működtetnek, a kastélyokat is ideértve, de az, hogy egy valódi polgári család életét fel lehet eleveníteni, beleélve magunkat a mindennapjaikba, szerintem ez egy rendkívül nagy érték – magyarázta.
A Miniszterelnökség területfejlesztésért felelős parlamenti államtitkára a városhoz kötődő személyes élménnyel kezdte beszédét, majd kiemelte: hazánk egyik legszebb tájékán kiemelt fontosságú a szimbólumok megőrzése. Latorcai Csaba emlékeztetett, hogy mintegy 1 milliárd forintos kormányzati és uniós támogatásból újul meg a két helyi épület. Az államtitkár arról is beszélt, hogy ami jó a gyulaiaknak, az jó a Békés vármegyeieknek, ez pedig jó az országnak is. Kiemelte, hogy a Ladics házban új, egyedülálló kiállítótér jön létre a felújítás során, ahol autentikus módon tekinthetjük meg a korabeli polgári életet. Mint hangsúlyozta, a nyelv, a kultúra, a történelmi értékeink, épületeink megőrzése mind fontosak a magyar identitás megőrzése szempontjából.
– Célunk az, hogy úgy fejlesszük és gyarapítsuk az ország különböző megyéit, járásait és településeit, hogy az a helyi igényeknek megfelelően, együttműködésben az adott térségben élőkkel elérhessük, hogy Magyarország 2030-ra az Európai Unió öt legélhetőbb tagállama közé kerüljön – mondta.
Latorcai Csaba kitért arra is, hogy a vidék népszerűségének megtartása miatt, vonzó, helyben elérhető munkahelyekre, szolgáltatásokra és infrastruktúrára van szükség. Leszögezte: a következő európai uniós fejlesztési ciklusban soha nem látott mennyiségű forrást biztosít a kormány a helyi igényeken alapuló fejlesztésekre.
Az esemény zárásaként a Százéves Cukrászda udvarán a résztvevők elhelyezték az új kiszolgáló épület alapkövét. A teljes beruházás a tervek szerint év végéig fejeződik majd be.