Ádám Pál elmondta, hogy a szolgáltató május 10-én, szombaton az I. körzetből viszi el a lomokat, ebbe beletartozik Jamina (a Szarvasi út, Budapest vasútvonal és Kereki utca által határolt terület), a Kenderföldek, Mezőmegyer, Fényes, Gerla, a Dobozi út elkerülőn kívüli szakasza, valamint a Szója utca és Meteor utca. Május 17-én, szombaton következik a II. körzet, amely magában foglalja a következőket: belváros, I. kerület, II. kerület, III. kerület, IV. kerület, VI. kerület, Vandhát, Béke-kertek, Keleti-kertek, Borjúréti-kertek és a Kastély-szőlők.
A tanácsnok megjegyezte, hogy a Tappe Kft. a lomtalanításkor a háztartásban feleslegessé vált, nagydarabos hulladékokat gyűjti össze és szállítja el. Mielőtt azonban selejtezünk, érdemes átgondolni, hogy vannak-e a dolgaink között olyan bútorok, használati tárgyak, amelyek mások számára még használhatóak lennének. Ha igen, akkor azokat például a segélyszervezeteknél, szociális szolgáltatóknál is leadhatjuk; ezzel segíthetünk másokon, illetve csökkenthetjük a lerakott hulladék mennyiségét, óvva a környezetet.
– Fontos tudni, hogy a lomtalanításkor meghatározza a szolgáltató az elszállítható és az el nem szállítható hulladékok körét. Elviszik például a bútorokat, asztalt, széket, szekrényt, kerti bútort, ruhaneműt, matracot (összetekerve), szőnyeget, polcokat, virágtartókat, gyerekjátékokat. A lomokat a Tappe munkatársai kézzel teszik a járműbe, ezért a szolgáltató kéri, a lom mérete akkora legyen, hogy azokat a dolgozóik meg tudják emelni (100 cm x 100 cm x 80 cm), ezért például a szekrényeket szét kell szedni – hívta fel a figyelmet Ádám Pál.
Békéscsabán is folytatódik lomtalanítás keretében a lomból kinyert fahulladék különgyűjtése, éppen ezért elkülönítve kell kitenni a háztartásban előforduló „tisztán” fa- és forgácslap alapú bútorokat, bútorelemeket (kárpit, rugósmatrac nélkül) egyben vagy lapra szerelve; a festetlen, vagy ólmot nem tartalmazó festékkel bevont, üveg nélküli ajtókat, ablakkereteket; háztartási bútorokat, kisebb fém részekkel.
A tanácsnok elmondta azt is, hogy lomtalanításkor nem helyezhető ki például kommunális hulladék, zöldhulladék, építési törmelék (szigetelőanyag, téglatörmelék, betonhulladék, sitt), építési-bontási hulladék (drótkerítés, fémkerítés, ereszcsatorna) és egyéb bontásból származó hulladék, mint például kád, vécécsésze, síküveg, ablakkeret üveggel, fénycső, gyógyszerhulladék, elektronikai hulladék, gumiabroncs, valamint veszélyes és különleges kezelést igénylő hulladék sem, mint az akkumulátor, a festék vagy annak maradéka, fáradt olaj, hígító, növényvédő-szer, szárazelem, sütőolaj, vagy sütőzsiradék.
– Amennyiben a lakosok mégis kitesznek olyan hulladékot, amelyet a szolgáltató a nem elszállíthatók között sorolt fel, akkor azt az önkormányzatnak külön forrás biztosításával kell eltakaríttatnia az utcákról, igen komoly összegekért. Ha felelősen gondolkodunk, ez megspórolható! Tavaly óta üzemel a békéscsabai hulladékudvar, amely a kőtörő telep mellett található és a régi Kétegyházi út felől közelíthető meg. A telep a nyitvatartási idő alatt, a lakcímkártya bemutatásával több olyan hulladéktípusokra is ingyenes átvételi lehetőséget biztosít, amely lomtalanításkor sem helyezhető ki. Vannak továbbá textilgyűjtő konténerek és használt étolaj átvételére alkalmas gyűjtőpontok is a városban – sorolta az alternatívákat Ádám Pál.
A tanácsnok megjegyezte azt is, hogy például a gumiabroncsok esetében a téli vagy a nyári gumik cseréjekor átadhatjuk azokat a szolgáltatást végző gazdálkodó szervezetnek, továbbá háztartásonként négy darab gumiabroncs leadható a békéscsabai hulladékudvarban. Ha új elektronikai eszközt vásárolunk, akkor a régi készüléket köteles a forgalmazó átvenni, valamint bontás nélkül, egészben ezek is leadhatóak a hulladékudvarban. Hozzátette: érdemes alaposan áttanulmányozni a szoláltató oldalán (tappe.hu) a lehetőségeket.