Wenckheim Krisztina grófnőre emlékeztek a szabadkígyósi konferencián

2024. szeptember 23. 17:07 | D. Nagy Bence

Nagyívű konferenciát rendeztek hétfőn a szabadkígyósi Wenckheim-kastély területén. Az összejövetelen a száz éve elhunyt Wenckheim Krisztina grófnőre emlékeztek többek között beszédekkel, visszaemlékezésekkel és történelmi előadásokkal.

Nagyszabású emlékkonferenciát rendeztek hétfőn Szabadkígyóson, ahol a felújított Wenckheim-kastély lovardája telt meg az ország minden tájáról érkező vendégekkel, az országos és a vármegyei közigazgatás vezetőivel, valamint a grófi család leszármazottaival.  A centenáriumi eseménysort dr. Latorcai Csaba közigazgatási és területfejlesztési miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár nyitotta meg.

– Békés vármegyének szinte minden harmadik településén van egy, a Wenckheim családhoz kötődő emléke, legyen az egy kastély, egy kúria vagy éppen egy iskola, melyet a család valamely sarja épített. Ez a nemesi család szorosan összekapcsolódótt a vármegye fejlődésével, nemcsak az imént említett építmények révén, de azért is, mert a helyi emberek segítése állt gondolkodásuk középpontjában. Wenckheim Krisztina menhelyet, népkonyhát hozott létre, ez az üzenet ma is érvényes: fejlődés, versenyképesség csak akkor lehetséges, ha mindez találkozik a helyiek igényeivel – fogalmazott a miniszterhelyettes.

gróf Wenckheim Frederick (Fotó: Bere Mátyás/behir.hu)

 

A Békés Vármegyei Kormányhivatal, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft., és a szabadkígyósi Wenckheim-kastély szervezésében zajló konferencián több előadás is elhangzott. Harangozó Imre néprajzkutató Wenckheim József Antalról, Szilágyi Sándor történész a család gyulai kötődéséről, Major Gyula rendező a készülő Wenckheim-filmről beszélt, utóbbiból egy részletet is megtekinthettek az egybegyűltek.

Békés vármegyei főispánja a család identitásképző örökségét emelte ki.

– Agrárium, öntözés, iskolák, menhelyek, konyhák – felsorolni is nehéz, mi mindent köszönhetünk a Wenckheim család tagjainak. Elég csak megnézni a felújított szabadkígyósi kastélyt, amely a múlt dicsősége, a jelen valósága és egyben a jövő reménysége is. Ez a konferencia azt mutatja, hogy van generációk közötti munkálkodás, hiszen ezeken az előadásokon fiatalok és idősek egyaránt részt vettek. Helytállóbb ugyanakkor ha idősek helyett azt mondjuk, időtállók, korosak helyett pedig azt, hogy korszerűek, hiszen ez az az együttműködés, amely naggyá teszi térségünket is. Nemcsak népességmegtartó képességre, de képességmegtartó népességre is szükség van – emelte ki dr. Takács Árpád.

Dr. Latorcai Csaba miniszterhelyettes (Fotó: Bere Mátyás/behir.hu)

 

A programpontok közötti szünetben a résztvevők a csorvási Fényűző Magyaragár Kennel bemutatóját tekinthették meg a kastélyparkban, majd újabb előadások következek Ugrai Gábor, a békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium történelemtanára, illetve Szabó László, az Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium igazgatója révén, majd Bauer Barbara írónő mutatta be új könyvét a nagyérdeműnek.

A Wenckheim család részéről gróf Wenckheim Frederick válaszolt készséggel kérdéseinkre.

– Amikor először idejöttünk, különös érzés volt az őseink által épített értékek között állni, de idővel mindennel megbarátkoztunk, nagyon jól érezzük itt magunkat, és örömmel teszünk eleget a különböző meghívásoknak. Húsz éve járunk ide, jócskán megtapasztalhattuk az itteniek kedvességét, vendégszeretetét, egyetlen negatívumot sem tudnék mondani. Az itt élők közül sokan beszélik a német nyelvet is, így nagyon jól megértjük egymást – fogalmazott a gróf.

A hétfői eseménysorra a konferenciát követő tárlatvezetés tette fel a pontot, mely során a vendégek a felújított kastély kincseit tekinthették meg.

Galéria

További programok »

FEL