Pénteken 9 órától várta szimpatizánsait és az érdeklődő csabaiakat az Andrássy út és a Szent István tér találkozásánál "felállított" 2RK Truck, azaz a mobilszínpadként funkcionáló platós teherautó – mely megoldást mostanában talán leginkább Magyar Péterrel azonosít a közvélemény, holott régi "választási segédeszközről” van szó (ad notam: guruló sámli).
Az esemény a pártelnök és – a békéscsabaiaknak egészen biztosan nem ismeretlen – Burány Árpád, a 2RK szóvivőjének pódiumbeszélgetésével indult, melyet másokkal egyetemben egy 6-7 fős, középiskolás fiatalokból álló csoport is figyelemmel kísért. Egyikük ráadásul, miután Pekárné Farkas Emese alelnökkel négyszemközt is társalgott, az aláírásgyűjtő standhoz is odafáradt egy szignó erejéig, a párt programjának címe tehát – “Adjuk vissza az országot a fiataloknak!” – egy helyütt biztosan értő közönségre talált.
Első körben Pekárné Farkas Emesével beszélgettünk.
Pekárné Farkas Emese agitál. (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
“Beton helyett emberbe”
– Kétségtelen, hogy a nemrégiben Békés megyében országjárást indító Magyar Péter uralja jelenleg a közbeszédet. A Második Reformkor mérsékelt, centrista hangja nem látszik elveszni a jelenlegi kakofóniában?
– Valóban felkavarodott az állóvíz, mi viszont már 2023 szeptembere óta tudatosan építkezünk, és az induláskor elmondtuk, hogy hosszú távra tervezünk. A 2RK úgy is definiálja magát, mint az új ellenzék józan hangja, vagyis azt gondoljuk, hogy – különösen ebben az érzelmileg is felfokozott időszakban – egy tiszta, egyértelmű víziót kell nyújtanunk Magyarország számára. Ellenzéki pártként természetesen nem akarunk az Orbán-rendszer lebontásának gátjai lenni, de ha valaki a választók bizalmát kéri, akkor jövőképre van szükség. Ahogyan a programunk címében is mondjuk, mi valóban vissza akarjuk adni ezt az országot a fiataloknak.
– A 2RK európai parlamenti listájának második helyén szerepel. Tudható, hogy amennyiben bejutnak, a listavezető Vona Gábor nem veszi át a mandátumát, így ön utazna Brüsszelbe. Fiatalon, 23 évesen vált pártja egyik országosan ismert arcává. Melyek azok a pontok, amelyeket a fiatalok szempontjából személyesen is fontosnak tart képviselni a nemzetközi színtéren?
– Az első dolog, ami miatt ezt a címet kapta a programunk, az annak a hitnek a visszaadása, hogy ebben az országban érdemes itthon maradni és van miért tenni. Szembe jött velünk egy statisztika, mely szerint száz fiatalból mindössze hat biztos abban, hogy ma Magyarországon tervezi a jövőjét. Ez egy tragikus szám, ebben a tekintetben is változtatnia kell tehát a politikának. Mi erre építettük a programunkat, melynek három fő pillére van. Az egyik egy ökoszociális lakásprogram, a másik egy korszerű demokrácia program, a harmadik egy egészségügyi prevenciós program. Ezekbe szeretnénk allokálni az európai uniós forrásokat is, azaz beton helyett emberbe szeretnénk önteni őket.
Fiatalok a reformkor kapujában. (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
– Hogyan segítheti például az ökoszocális program a fiatalokat?
– Az Angliából származó rent-to-own, azaz a bérlőből tulajdonossá válási programot szeretnénk megvalósítani itthon – mindezt fenntartható módon, állami támogatással és uniós források becsatornázásával. Természetesen magyar nóhau alapján és magyar vállalkozók bevonásával, hiszen nem lehetünk bérlők a saját országunkban; nem engedhetjük meg azt, hogy külföldiek tulajdonolják a nagy ingatlancentrumokat, felverve ezzel a piaci árakat. Azt gondoljuk, hogy ebben kell felelősséget vállalnia az államnak, hiszen így tudunk egy olyan kedvező konstrukciót kidolgozni, hogy sci-fiből valósággá válhasson az, hogy egy fiatalnak saját ingatlanja legyen.
– Az egészségügyi prevenció fogalma még csak-csak világos a laikus számára is, de mit takar a korszerű demokrácia az önök értelmezésében?
– Ennek két pillére van: az egyik a pártmentes önkormányzatiság, amelyet már az alapítványi időszakunk óta vallunk, és magunkra nézve is kötelező érvényűnek tekintünk. Ha tehát bárki azt keresné, hogy Békéscsabán ki lesz a 2RK jelöltje, azt javasoljuk a számára, hogy keressen alkalmas civil jelölteket és nézze meg, hogy kinek a legjobb a programja a városban. A csomag másik pillére egy online népszavazás lenne, mely szerint évente legalább egyszer, minimum három kérdésben folytassunk társadalmi vitát és döntsünk közösen, felelősen a saját ügyeinkről. Ez, ha tetszik, egyfajta provokáció is a magyar társadalom felé, hogy akarjunk gondolkodni, a döntéshozáshoz ugyanis be kell vonódnunk a társadalmi kérdésekbe.
– Békéscsabán két civil szervezet, a Hajrá Békéscsaba Egyesület és a Patrióta Békéscsaba Mozgalom jelöltjeire lehet majd szavazni június 9-én. Utóbbi szervezetet Magyar Péter már biztosította a TISZA Párt támogatásáról. Hogyan értékelik ezt a lépést a korszerű demokrácia program tekintetében?
– A pártmentes önkormányzatiság szempontjából visszásnak, a célunk ugyanis az lenne, hogy a pártok ne gyakorolhassanak nyomást közvetett módon sem a polgármesterekre, sem a képviselőkre. Ehhez arra lenne szükség, hogy ne a pártok adják az anyagi támogatást a kampányhoz, se a plakátokat, de logóval se álljanak be mögéjük. Fontos lenne, hogy azok az emberek, akik helyben szeretnének érvényesülni, ne viselhessenek országos tisztséget az adott pártokban. Amikor civil szervezetek mögé beállnak pártok, sok esetben elhiteltelenítik magát a civil megmozdulást. Nem örülünk, amikor azt látjuk, hogy új formációk is egy régi stílust igyekeznek a magukévá tenni.
Vona Gábor és egy narancsszín szatyros hölgy. Váratlan koalíciós egyeztetés? (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
Óellenzék, új ellenzék
A Második Reformkor, miután mintegy öt éven át alapítványként működött, 2023-ban vált párttá Vona Gábor, a Jobbik korábbi elnökének vezetésével.
– A reformkoriság kapcsán honlapjukon a “polgárosodás zászlajának magasba emeléséről” olvashatunk. Egy új politikai kultúra kialakítását tűzték ki célul, ez a gondolatiság megtalálta a közönségét?
– A közönség magját már megtaláltuk, a feladatunk most az, hogy organikus módon egyre szélesebb rétegeket is elérjünk. Valódi közösséget csak hosszú idő alatt lehet építeni, pláne akkor, ha olyan társadalmi változtatásokat tűzünk ki célul, mint ahogy azt mi tettük. A 2RK kettős időben működik. Van a politikának a normál időintervalluma, választások vannak: most június 9-én helyhatósági, aztán 2026-ban országgyűlési, de azután is lesznek még. De van egy másik idősík, amely a társadalmi változásokról és a politikai kultúra alakulásáról szól – ezek nem kötődnek a választási ciklusokhoz, hanem a 21. század nagy feladatai közé tartoznak. Nekünk tehát nemcsak a következő választásról szól a politika. Új párt vagyunk, mely javarészt fiatalokból áll, ezért, ha szabad így fogalmaznom, megengedhetjük magunknak azt a luxust, hogy a helyes utat keressük. Ha a helyes út adott esetben nem találkozik a tömeggel, mi nem esünk kétségbe.
– Programjuk címe “Adjuk vissza az országot a fiataloknak!” Ki vette el tőlük?
– Az elmúlt ciklusok kormányai. Mi úgy szoktunk fogalmazni, hogy egy fiatalellenes koalíció irányítja az országot, kormánytól függetlenül. Ha megnézzük a választási kampányokat, akkor azok mindig az idősek megnyeréséről, sok esetben sajnos manipulálásáról szólnak. Nekünk is fontosak az idősek, hiszen a saját szüleink, nagyszüleink generációjáról beszélünk, de elborzadva látjuk, hogy a politika mennyire elfordult a fiataloktól. Számtanilag értelmezhető, hiszen kevesebben vannak, nem mennek el annyian szavazni, külföldön vannak, de ez rettenetes következményekkel jár az ország számára. Ahol nem jó fiatalnak lenni, ott előbb-utóbb senkinek nem lesz jó.
Interjú olvadó mikrofonnal. (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
– Korábbi pártpolitikai szerepe révén egyértelműen ön a 2RK arca. A Jobbikban 2016 és 2018 között, szakítva az addigi radikális karakterisztikával, egy erőteljes néppártosodási folyamat indult el. Van olyan pontja a 2RK programjának, szellemiségének, amelyet abból az időszakból hozott magával?
– Több is van, hiszen a néppárti út valahol már a Második Reformkor politikájának a megalapozása volt. Azt tudni kell, hogy a 2RK tagságának 99 százalékban nincs kötődése a Jobbikhoz, ez tehát nem egy utódszervezet. Ami mindenképpen azonos pont, az az én 2018-as miniszterelnök-jelölti kampányom szlogenje: “magyar szívvel, józan ésszel, tiszta kézzel” – ezt még ma is büszkén tudom vállalni.
– Az ATV Szigorlat című műsorában nemrég arról beszélt, hogy az ún. óellenzék leváltását is feladatuknak tekintik, míg új ellenzékként három szervezetet azonosított: a TISZA Pártot, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártot és a 2RK-t. Úgy tűnhet, mintha a TISZA Párt, illetve konkrétan Magyar Péter az önök szempontjából kedvezőtlen időben lépett volna elő. Kifogta a szelet a 2RK vitorlájából?
– A Magyar Péter-jelenséget egy tornádónak tartom, amely most mindent felforgat: a közéletet, a kormánypártok, de egyébként a DK, a jelenleg még legerősebb ellenzéki párt kommunikációját is. Nyilván a mi számunkra is kihívás, hogy hogyan reagálunk erre. Örülünk annak, hogy az óellenzék leváltásához ez a folyamat hozzájárul, amelyet Magyar Péter és a TISZA Párt működése erősít, de június 9-én mi versenytársak leszünk. Benne van a pakliban, hogy ő most a nagyobb médiafigyelem miatt esetleg könnyebben győz meg szavazókat, akik a 2RK és közte gondolkoztak. Ezeknek a szavazóknak azt tudom üzenni, hogy Magyar Péter pártja már úgyis bent van a parlamentben, az új ellenzék viszont további arcokat igényel még. Magyar Péternek szüksége lesz fékre, kontrollra. Nem igazán tudjuk, hogy ki ő, nem láttuk még őt hosszú távon a közéletben, abban viszont már van tapasztalatunk, amikor valaki egy a tábor, egy a zászló-elven működteti a politikát. Az ugyanakkor bizonyos, hogy az európai parlamenti választások eredményétől függetlenül tovább dolgozunk a 2RK célkitűzéseinek a megvalósításán.
A pártelnök a jövőbe tekint. (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
– Programjuk szerint nem állítanak helyi jelölteket, ez azt is jelenti, hogy nem lesznek ismerős 2RK-s arcok a települési politikában. Nem fog ez visszaütni 2026-ban?
– Ez egy valós dilemma, a párton belül is komoly viták zajlottak erről a 2023-as indulásunk előtt. Végül úgy döntöttünk, hogy az ország érdeke az, hogy pártmentes önkormányzatok működjenek, hogy ne a pártok uralják le a településeket. Ez számunkra természetesen önkorlátozás, illetve bizonyos politikai előnyökről mondunk le így, de ezt vállaltuk. A települések számára persze van elképzelésünk: 2RK-s tagjaink politizálhatnak helyi szinten, de egyfelől a pártban nem tölthetnek be vezető tisztséget, illetve a párt nem fogja őket támogatni. Tehát függetlenként vagy valamely helyi civil szervezet tagjaként, önmagukért felelősséget vállalva politizálhatnak.
– Kormányzásra is készül a 2RK vagy megmaradna konstruktív ellenzéknek?
– Abban bízom, hogy Magyarországon nem lesz többé kétharmados, csak koalíciós kormányzás; hogy a politikán mindig lesz fék. Amikor azt mondom, hogy nyugodt és szakmai politikát kívánunk képviselni az új ellenzékben, az pontosan azt jelenti, hogy mi a kormányzásra készülünk. Nemcsak a NER-t szeretnénk leváltani, hanem azt is meg szeretnénk mondani, hogy mit kell a helyére tenni, hogy ne térjen vissza. Szokták kérdezni, hogy mikor látom a 2RK-t kormányképesnek. A válaszom az, hogy 2030 után, addig is folytatjuk azt, amiben hiszünk: a tudatos, kitartó munkát.