Víz világnapja: Nem szükség az életben, hanem maga az élet

2020. március 22. 12:36 | behir.hu

Nagy kihívás, hogy minden egyes ember számára elérhető legyen a víz.

A víz világnapja évente ismétlődő esemény, melyet 1993 óta minden év március 22-én ünnepelnek meg. A világnap célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvíz készletek veszélyeztetettségére - írja a sokszinuvidek.24.hu.

A nap jó alkalom arra, hogy megálljunk és elgondolkodjunk azon, miről is szól ez a nap, hogy miért is kell a víznek világnapot szentelni?

 

Illusztráció (Fotó: pexels.com)

Illusztráció (Fotó: pexels.com)

 

2019-ben a világnap szlogenje: Vizet mindenkinek! Ez a jelmondat pontosan érzékelteti, milyen nagy kihívás ma a világban, hogy minden egyes ember számára elérhető legyen a víz.

A Föld lakóinak 1/5-e él vízhiányos területeken, itt az emberek, állatok, növények sem jutnak elegendő vízhez. Ha víz hiányában a növény és állattenyésztés korlátozott, akkor az ott élők nem jutnak elegendő élelemhez sem. A tiszta ivóvíz, a helyes higiéniai gyakorlat, WC használat, kézmosás, csatornázás elengedhetetlen az élethez, a betegségek megelőzéséhez és a gyermekek egészséges fejlődéséhez.

 

Illusztráció (Fotó: pexels.com)

Illusztráció (Fotó: pexels.com)

 

Az aszály és a vízhiány – egymással összefüggő jelenségek, amelyek gyakran súlyosbítják egymás hatásait – jelentős hátrányokat okozhatnak a leghátrányosabb helyzetű lakosság számára, kezdve az éhínségtől egészen az elvándorlásig.

Nincs globális fenntartható fejlődés, ha az emberiség jelentős részét hátrahagyjuk és több milliárd ember, ivóvíz hiányában a túlélésért küzd. Jelenünk és az eljövendő generációk sorsa múlhat azon, hogy miképp gazdálkodunk a Földön meglévő vízkészleteinkkel, hogyan óvjuk és hasznosítjuk vizeinket.

Ennek érdekében a vizes élőhelyek megóvása globálisan, Európában és hazánkban is kiemelten fontos feladat, hiszen az éghajlatváltozás következményeként a természeti katasztrófák gyakorisága 35 év alatt több mint a duplájára nőtt. A katasztrófák 90%-a a vizekhez kötődik – a jövőben pedig még több extrém időjárási eseményre számíthatunk.

 

További programok »

Világ

A Semmelweis Egyetem munkatársa az ország első minősített űrorvosa

Dr. Nagy Klaudia Vivien, a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika adjunktusa, Magyarországon elsőként szerzett diplomát az Európai Űrügynökség által akkreditált űrorvos szakképzés keretében. Ezzel ő lett az ország első ESA-minősített űrorvosa, aki támogatja az európai űrhajósok küldetéseit.
2024. november 3. 06:20
FEL