Vasárnap délután a Körös-toroki szabadstrandon csapott villám két strandoló nőbe, akik épp a partról szedték össze a gyerekjátékokat – írta a Szentesi Mozaik hírportálra hivatkozva a Délmagyar.hu. Országunkban májustól augusztusig tart a villámokban gazdag időszak. Évente négyzetkilométerenként legalább két villám csap le. Magyarországon évente 20-40 embert ér villámcsapás, legtöbbjüket kocogás vagy biciklizés közben - olvasható a webbeteg.hu oldalon.
No, de mit tehetünk, ha villámok csapkodnak körülöttünk? Hogyan kerülhető el a baj, és mi a teendő, ha az mégis bekövetkezik? Erre is választ ad a webbeteg.hu.
Mit tegyünk, ha villámlik és dörög az ég?
- Viharos időben semmi esetre se tartózkodjunk vízben, mert a víz vonzza a villámot, és vezeti az elektromos áramot.
- Az elektromos antennák környékét is kerüljük el, mivel a fém szintén vonzza az áramot.
- A bicikliket is tartsuk biztos távolságban, magunktól legalább 50 méterre.
- A villám, bár nem törvényszerű, de többnyire a térség legmagasabb pontjába csap bele, ezért nem ajánlott magányos vagy erdőszéli fa alá húzódni, ha nincs más megoldás, akkor is a fatörzstől kb. 3-5 méterre ajánlott lekuporodni.
- Ha van egy ház a közelben, legjobb, ha annak közelébe húzódunk.
- Ha egy mezőn tartózkodunk, és nincs a közelben se ház, se fa, legjobb, ha leguggolunk, összezárjuk lábfejeinket, és ebben a helyzetben várjuk meg, míg elvonul a vihar.
- Ha egy sík terepen egyetlen fa van, a villám nagy valószínűséggel oda csap majd le. Ezért semmiképp se álljon a fa közelébe!
- Ha otthon tartózkodunk, ne álljunk az ablakba!
- Vihar idejére zárjuk be az ablakokat!
Miért vagyunk nagyobb biztonságban az autóban?
Az autó fémkarosszériája ún. Faraday-kalitkát képez. Ha az autót villámcsapás éri, az utastérbe nem jut be az áram, hanem ehelyett a földbe vezetődik. Viharos időben ezért feltétlenül maradjunk az autóban, zárt ajtók és ablakok mögött.
Az elsősegély életet menthet! Mit tegyünk villámcsapás esetén?
- Azonnal hívjon mentőt!
- Ellenőrizze, hogy a sérült személy lélegzik-e, van-e pulzusa, helyezze biztonságba az időjárás viszontagságaitól, gondoskodjon róla, hogy ne fázzon, és melege se legyen.
- Ha a sérült eszméleténél van, helyezze stabil oldalfekvésbe. Közben figyelje, hogy rendesen lélegzik-e.
- A további sérülések kezelése: az égési sérüléseket steril sebkötöző anyaggal fedje be, ha csonttörés is történt, az érintett testrészekhez ne nyúljon.
- Ha a légzés leállt, de pulzus érezhetően van, lélegeztesse a beteget szájból szájba, ha a pulzus nem tapintható ki, alkalmazzon szívmasszázst.
- Ha a betegnek megállt a szíve, fektesse a hátára, és alkalmazzon mellkaskompressziót.
- Mindig kórházba kell szállítani, akit villámcsapás ért! Még ha látszólag nem is történt komolyabb sérülés, mindenkit, akit villámcsapás ért, kórházba kell szállítani 24 órás megfigyelésre. Ennyi idő alatt ugyanis szívritmuszavarok léphetnek fel, annak ellenére, hogy a páciens korábban jól érezte magát, és semmilyen panasza nem volt.
Forrás: webbeteg.hu