Viharsarki koraszülöttmentő: Minden csecsemő megmentése sikertörténet

2020. május 16. 17:24 | Varga Diána

Egy éve állt szolgálatba a koraszülöttmentő Békés megyében – erről beszélgetett Kugyelka-Zámbori Eszter dr. Abdulrahman Abdulrab Mohameddel, a Viharsarki Koraszülöttmentő Alapítvány kuratóriumi elnökévek a 7.TV Aktuális című műsorában.

 

A koraszülött mentőt 2019. márciusban adták át, majd a jármű májusban állt szolgálatba, amelyre a Viharsarki Koraszülött Mentő Alapítvány és számos Békés megyei civil szervezet, önkormányzat gyűjtött. Mi minden történt az elmúlt egy évben, hogyan zajlott a munka?

– Először is szeretném megköszönni a hatalmas összefogást az összes Békés megyei embereknek. Közel egy éve, hogy működik a koraszülött mentőautó. Eddig 172 esetben tudtunk segíteni, a járműnek folyamatosan van munkája. Az első hívás Orosházáról érkezett, azóta Békéscsabáról, Gyuláról Szegedre, illetve Szeghalomra, majd onnan Debrecenbe is szállítottunk műtétre váró koraszülötteket. Volt olyan eset, amikor Kecskemétre, onnan pedig a Cerny Alapítvány segítségével Budapestre került szemlézeres műtétre, szívműtétre vagy egyéb beavatkozásokra egy-egy csecsemő. De volt, amikor mi innen több alkalommal vittünk súlyos szívfejlődési rendellenességgel világra jött újszülötteket lélegeztetve az Országos Kardiológiai Intézetbe sürgős beavatkozás, korrekciós műtét miatt, amelyet követően a babát visszaszállítottuk a gyulai koraszülött intenzív osztályra. Több alkalommal kért segítséget tőlünk az Országos Mentőszolgálat otthon megindult szülés, illetve a koraszülés miatt, amelyekben természetesen örömmel segítettünk.

 

– A 7.TV stúdiójában is többször is beszéltünk már arról, hogy a koraszülött mentőautó nem feltétlenül csak koraszülött babákon segít. Kiknek és miben tudnak segíteni?

– Az egyik esetben egy 3 hetes újszülött már Szarvason volt, de visszakerült az Orosházi Kórházba és segítséget kértek tőlünk. Amikor kiérkeztünk, akkor derült ki, hogy a csecsemőnek súlyos szívritmuszavara volt, ezért Orosházáról Budapestre, az Országos Kardiológiai Intézetbe vittük. Vagyis nem csak koraszülötteket, hanem beteg újszülötteket is szállítunk. A mentőautóban adottak azok a kritériumok, amellyel inkubátorban lehet szállítani az újszülöttet vagy egy csecsemőt 6 kilóig, illetve 60 centi hosszig. Ha ennél nagyobb a baba, akkor már nem fér be az inkubátorba.

 

– Sokszor oszt meg a közösségi oldalán, illetve a Koraszülöttmentő Alapítvány oldalain sikertörténeteket. Hogyan élik meg a hétköznapokat? Mennyire váltja be a mentő a hozzáfűzött reményeket?

– Szinte százszázalékos a siker, ami nagy energiát ad a kollégáimnak, nővéreknek, gépkocsivezetőknek, az orvosoknak a további segítségnyújtáshoz. Hálával tartozom azoknak, akik örömmel szállnak be az autóba, segítenek és úgy állnak a munkához, mintha a saját rokonuk lenne ez az újszülött. A siker közös nem csak a kollégákkal, hanem az adományozókkal is.

 

 

– Nem mehetünk el szó nélkül a koronavírus-járvány mellett. Az önök munkájára milyen hatással van a járvány?

– A kialakult helyzet miatt több a feladatunk. A szülészet most csak Békéscsabán működik, Gyulán szünetel a kialakult helyzet miatt. Több koraszülöttet, újszülöttet, beteg koraszülöttet szállítunk Gyulára, ugyanis a koraszülött intenzív osztály Gyulán maradt, nem lehet áthelyezni, ugyanakkor a babák teljes biztonságban vannak. A mentőautóban megvan minden felszerelés, ami szükséges az ellátáshoz, legyen szó maszkokról, kesztyűkről, fertőtlenítőszerekről. A szállítás zökkenőmentesen működik. Amennyiben koronavírus-gyanús esettel találkozunk, a mentőszolgálat biztosít számunkra teljes védőfelszerelést.

 

– Mennyire változtak meg a koraszülött babákat ellátó kórházi osztályok? Ön kapcsolatban van velük.

– Az alapítvány március 8-án kapott egy levelet az országos tisztifőorvostól, amely szerint a kiskorú betegeknek joguk van arra, hogy a szülők vagy törvényes képviselő, vagy az általuk kijelölt személy a nap 24 órájában mellettük lehessen. Ennek semmi akadályát nem látjuk

 

– Ahogy említette, megszaporodott a munkájuk. Folyamatosan szükség van az összefogásra, támogatásra. Mit tapasztalnak? Ez mennyire ért célt? Mennyire tudják azok a vállalatok, önkormányzatok, civil szervezetek, amelyek önöket támogatták, hogy szükség van erre a segítségre?

– Nagyon nagy szükség van erre a támogatásra. Még jobban, mint korábban, mert egyre több feladatunk van, ami több, magas költséggel jár. Nemcsak az üzemanyag, hanem bérek, alkatrészek, biztosítások, az egyszer használatos eszközök, védőfelszerelések, gyógyszerek is nagyon drágák. Nem tudjuk egyedül ezeket vállalni, csak a Békés megyei jószívű emberekkel, adományozókkal együtt. Szerintem az emberek tudják, hogy jó helyre megy a pénzük. Bíznak bennünk, mert nyitottak vagyunk. Látszik, amikor felteszünk egy posztot arról, hogy amit csinált az alapítvány vagy a mentőautó, hogy rengetegen támogatják, illetve pozitív véleményt írnak rólunk. Azt kérem, hogy aki megteheti és szeretne támogatni, ezzel tud segíteni, mert nélkülük mi sem tudnánk dolgozni. Az adományozók ugyanolyan értékesek, mint az orvosok, a nővérek, a gépkocsivezetők. Ha nem lenne támogatás, nem lenne összefogás, akkor nem indulna el a mentőautó.

 

– Hogyan tudnak segíteni? Milyen lehetőségeik vannak azoknak, akik segíteni szeretnének?

– Aki teheti, az adója egy százalékát ajánlhatja az alapítványnak. Az, aki kisebb-nagyobb összeggel szeretne támogatni, akkor az alapítvány bankszámlájára utalhat. Minden forint számít. A közösségi médiában és a honlapunkon is megtalálhatóak az információk. Közhasznú alapítvány vagyunk, mindenkinek tudunk igazolást adni, így a támogatás leírható az adóból.

 

– Tudna néhány esetet, példát mondani a mindennapjaikban tapasztaltak közül?

– Az egyik történet, amikor Orosházáról hívtak bennünket a három hetes csecsemőhöz, aki rosszul volt és nem tudják pontosan, mi a baja. Amikor odaértünk, kiderült, hogy a csecsemőnek nagyon súlyos szívritmuszavara van: több mint 300-alvert a szíve 120-140 helyett. Orosházáról az Országos Kardiológiai Intézetbe vittük. Ritmuszavar elleni gyógyszereket adtunk neki, elláttuk. Előbb Gyulára, majd az állapotstabilizálás után kardiológus jelenlétével az Országos Kardiológiai Intézetbe szállítottuk, ahol megfelelő terápiát kapott. Budapestről hazahoztuk a gyereket, most gondozás alatt van. A szülők hálájukat SMS-ben, illetve telefonon fejezték ki.

A másik sikertörténet, amikor az Országos Mentőszolgálat munkatársai kértek segítséget: egy koraszülött jött a világra, mentőautóban van. A koraszülött légzéstámogatást és folyadékterápiát igényelt. Az állapotstabilizálás után a koraszülött intenzív osztályra szállítottuk. Nagyon sok a sikertörténet hála istennek. 172 esetben volt a mentőautónak szerepe és százszázalékos volt a siker.

 

– Azok, akik segíteni szeretnének, hogyan tudnak utánanézni annak, hogy tényleg a megfelelő helyre megy a támogatásuk? Arról is többször beszélt, hogy az alapítvány munkatársai önkéntesként dolgoznak.

– Aki szeretné tudni, hogy mit vásároltunk ebből az adományból, az keressen meg engem vagy a kuratórium egyik tagját, és elmondjuk, számlákkal igazoljuk, hogy hol van a pénz pontosan. Nyitottak vagyunk bármire. Ami fontos, hogy a kuratórium tagjai nem kapnak tiszteletdíjat, benzinköltséget. Az alapítvány pénze csak a mentésre, a bérekre, benzinköltségre, műszerekre, illetve egyéb, például személyzeti ruhára van.

További programok »

Itthon

Árvíz védelmi munkában a gyulai vízügyesek: tovább folyik a védművek kialakítása

A vízügy szakemberei éjjel megnyitották a Lajta-szükségtározó-rendszert. Az árvízcsúcs csökkentése a Mosonmagyaróvár feletti szakaszon már érezteti is a hatását. Az érintett településeken a vízügyesek a társzervezetekkel és a civil önkéntesekkel együtt folyamatosan építik az ideiglenes védvonalakat, amelyek megakadályozzák a lakott területek elárasztását.
2024. szeptember 18. 18:52
FEL