Versenyképtelenné válhat a mezőgazdaság a területalapú támogatások elvesztésével

2024. december 3. 06:20 | behir.hu

A fogyasztóknak is az az érdeke, hogy Európai Bizottság ne vegye el a gazdáktól a területalapú támogatásokat, mert ha ez megtörténik, a polcokon még több ukrán, dél-amerikai, észak-afrikai termék fog megjelenni – fejtette Cseh Tibor András, Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) főtitkára.

A Magosz főtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélt az Európai Bizottság tervéről, miszerint elveszik a területalapú támogatásokat a gazdáktól.

Cseh Tibor Andrást elveszi A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) ez ellen tiltakozó petícióját már több mint százezren írták alá.

A Magosz főtitkára a műsorban elmondta: a területalapú támogatások elvesztésével az ágazat sokkal versenyképtelenebbé válna, a polcokon még több ukrán, dél-amerikai, észak-afrikai termék jelenne meg. Ugyanakkor a fogyasztók érdeke is az, hogy egészséges, fenntartható módon készült élelmiszert vegyenek le a boltok polcairól, ezért sokan támogatják a petíciót.

Hozzátette: a több mint százezer aláírás olyan erős mandátum, amit „nem lehet ignorálni Brüsszelben”. Mint mondta, azért kell a hangjukat hallatniuk ebben a kérdésben, mert ha most nem érzékeli az Európai Bizottság a tiltakozást, akkor könnyen mondhatja, hogy „nincs itt probléma, indulhat a folyamat”.

Jelezte: csalódást keltő a nyugat-európai gazdaszervezetek képviselőinek hozzáállása a kérdéshez, mert ők továbbra sem látják azt a problémát, hogy Kelet-Európában főleg az ukrán dömping jelent veszélyt.

Cseh Tibor András felhívta a figyelmet arra: Ukrajna akkora mezőgazdasági potenciállal rendelkezik, ami több mint 400 millió ember ellátásához lenne elegendő. Mint mondta, a földek jelentős része nagy nyugati hátterű ipari konglomerátumok kezében van, ahol koncentrált, dömpingszerű termelés történik, és ahol azokat a nagyon szigorú élelmiszerbiztonsági, növényegészségügyi szabályokat egyáltalán nem tartják be, amiket az európai gazdáktól elvárnak.

– Ha ezeknek az óriási ukrajnai konglomerátumoknak szabad piacot biztosítanak az Európai Unióban, az véglegesen megpecsételheti az európai termelők sorsát – mondta, hozzátéve, a döntés másik következménye az lenne, hogy szétszakadna az élelmiszerpiac, és lenne egy jóval drágább élelmiszerréteg, a bio- és fenntartható élelmiszereké, a tömegtermékek pedig jönnének Ukrajnából, vagy más országokból. Hozzátette: „idáig nem juthatunk el, ez a fogyasztók érdeke is.

Szólt arról is, a döntés hátterében az állhat, hogy az európai élelmiszerpiac jelentős részét kiszervezték Európából, éppen a nagyon szigorú szabályok miatt Ukrajnába, Marokkóba, Kenyába, Dél-Amerikába, és most ezeknek a külső szereplőknek akarnak piacot biztosítani Európában.

– Amikor leveszünk egy kiló kenyeret a polcról, nincs rajta, honnan származott a liszt, a búza, amiből készült. Ezt a bizonytalanságot, közvetettséget használják ki, és ezért óriási lehetőség a nagy nyugati élelmiszeripari szereplőknek, ha kiszervezik a termelést, majd szabad piacot kapnak Európához – fogalmazott.

Cseh Tibor András egy kérdésre válaszolva elmondta, a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter „belvárosi ember”, soha nem fogja megérteni a gazdák helyzetét, de aggasztó, hogy az a Raskó György az agrártanácsadója, aki „a 90-es években tönkretette a virágzó magyar mezőgazdaságot és élelmiszeripart”.

A Magosz és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara - a kormány támogatásával – indított petícióját a www.agrarpeticio.hu oldalon lehet aláírni. Cseh Tibor András hozzátette: hamarosan dönteni fog az Európai Bizottság a kérdésben, ezért azt kérte, a gazdák mellett a fogyasztók is írják alá a petíciót, hogy sikerüljön megvédeni a gazdákat és az európai mezőgazdaság, valamint az egészséges élelmiszerek sorsát.

Forrás: MTI

További programok »

Friss hírek

FEL