Vegyünk-e jódtablettát? – Beszélgetés dr. Melczer Máriával

2022. március 12. 11:33 | Vári Bianka

Nagyon elterjedt a köztudatban, hogy sugárfertőzés ellen a jód nagyon hatékony. Ahogy elkezdődött az orosz-ukrán háború – félve egy esetleges atomkatasztrófától –, egyre többen kezdték el a gyógyszertárakban keresni a jódot, ez alól a békéscsabai patikák sem kivételek.

– A békéscsabai Isteni Gondviselés Gyógyszertárban is többen szerettek volna jód-tablettát beszerezni – árulta el a patika tulajdonosa. Dr. Melczer Mária, aki a Magyar Gyógyszerészi Kamara Békés Megyei Szervezetének is elnöke elmondta, mit kell tudni a szerről és hatásáról.

 

– Mire jó(d)?

– A jód a pajzsmirigybe épül be. Olyankor hasznos a jód, amikor a légkörbe radioaktív anyagok kerülnek, hiszen az hamarabb beépül a pajzsmirigybe, mint a radioaktív jód, magyarul kiszorítja azt. De nagyon szeretném hangsúlyozni, hogy ez csak a jód, sok más káros anyag mellett. A jódot alap esetben olyankor szokták adni, amikor valakinek alul teljesít a pajzsmirigye. Ebből máris következik: ahhoz, hogy valakinek jódot írjanak fel, azt meg kell előznie egy endokrinológiai vizsgálatnak, ahol megállapítják az alulműködés tényét és mértékét.

 

– Nagy iránta a kereslet?

Igen, nagyon! Pontosabban keresnék, de nincs! Csernobil óta nem volt rá példa, hogy Európában szükség legyen ilyesmire. Most félnek az emberek, ezért vennék a tablettát, de egyelőre nincs miről félni, nincs rá szükség. Most az a legrosszabb dolog, ha be akar belőle spájzolni az ember. Egyébként is, Magyarországon ma vényköteles a jód. Ha pedig be is következne egy katasztrófa, a tabletták kiadása hatósági elrendelés alapján menne. De jelenleg nincs is a gyógyszertárban ez a fajta jódtabletta. Ami kapható, azt endokrinológus írja fel, pajzsmirigy alulműködés esetén.

 

– Mit okoz a sok jód a szervezetünkben?

Ha valaki elkezd magától jódot szedni, az értelemszerűen pajzsmirigy túlműködéshez vezet. Ezzel járhat elhízás, fulladás, és sok minden más. Ez egy borzasztó betegség, és majdhogynem visszaállíthatatlan, tehát innen fogva folyamatosan gyógyszerekre lenne utalva az illető. Ezért hangsúlyozom: magától ne kezdjen el senki jódtablettát szedni!

 

– Mit tehetünk?

Ne essünk pánikba! A kálium-jodid, amit sugárfertőzés esetén a szervezetünkbe kell juttatni, az gyógyszertári alapanyag. És ha szükséges is lenne valamikor a szedésére – ne legyen – akkor is meg kell határozni korra, testsúlyra a beviteli mennyiséget.

 

– Milyen konklúzióra juthatunk?

– Nem kell szedni. Amennyi jódot a napi étkezésünkkel beviszünk, az elég. Akinek pajzsmirigy alulműködése van, az szedheti, az orvosa által előírt mennyiségben. Nem is értem, hogy az emberek maguktól hogy merik szedni. A konyhasó is méreg: ha valaki megeszik belőle egy kilót, meghal. Minden szer, minden vegyület veszélyes, így rosszul használva a jód is méreg. Tehát még egyszer mondom, a jód nem játék, senki ne kezdje önhatalmúan keresni és szedni!

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
2024. november 21. 18:24
FEL