Sípszóval és az ikonikus zöld táblával inditotta el Sós Irmre a kiállítást a Turisztikai Főpályaudvaron.
A „Vasból készült út” az 1800-900-as években még vasból készült sínszálakról kapta a nevét, amit idővel gyors kopása miatt lecseréltek acélra. Ezek a darabok igazi ritkaságnak, kuriózumnak számítanak, mert az akkori időkben rengeteg vasra volt szükség az acél előállításához, így majdnem minden vasból készült sínszálat beolvasztottak.
Fotó: Máthé Csongor /behir.hu
Bár minden kornak és technikának megvan a maga szépsége, a fejlődés alapvetően egy pozitív dolog. A régi síneken akkoriban még nem mozogtak a gépek olyan sebességgel, nem volt akkora súlyuk sem. De az idő előrehaladtával, ahogy ezek fejlődtek, a síneknek is változniuk kellett, a fejlődésnek ezen részét Sós Imre átvitt értelemben „rombolásnak” nevezte, hiszen amikor az új leváltja a régit, akkor előbb leromboljuk, hogy valami jobb kerüljön a helyébe.
A földre letett deszkadarab az idő folyamán elázik, rongálódik, erodálóik, elkorhad. Magyarországon először kezdték el gyártani azokat a talpfákat, melyeket egyfajta kátrányos alappal 12 báros nyomás alatt telítettek. Ennek köszönhetően a talpfa olyan keménységet vett fel mintha beton lenne. A jelölőszögek azt a célt szolgálták, hogy amikor ezeket gyártották, miden darabot elláttak eggyel, jelezve annak gyártási évét. Ez ma már kivitelezhetetlen, hiszen a kátrány környezetszennyező vegyianyagnak minősül.
A kiállításon több szakmai támogatónak is lehetősége adódott, hogy maga üssön jelölőszeget egy-egy korabeli talpfába.
Fotó: Máthé Csongor /behir.hu
- A vonat az egy olyan különleges szerepet játszik az emberek életében, ami nem is igazán meghatározható. Sok üzenetet hordoz: romantika, nosztalgia, korszakok, utazás, környezetvédelem és sorolhatnánk még. Egy olyan vívmány ez, amit csak csodálni tudok, hogy eljutott odáig, hogy felülünk, zakatol, becsukjuk a szemünket, megszunnyadunk és amikor feleszmélünk, megint egy teljesen más látvány tárul elénk – fogalmazta meg az állomásfőnök.
Hozzátette: a kiállítás nem csak egy féle üzenetet közvetít, hiszen amikor valaki megérkezik látogatóként, nem csak a szakmát találja meg, hanem a korszakot is. Minden korosztályban kicsit felébreszt valamit, az idősekben a gyerekkort, a fiatalokban a felismerést, hogy a mamánál-tatánál is van ilyen.
Fotó: Máthé Csongor /behir.hu
- Ez a korszak egy átmenet azok között, akik még ismerik és akik már nem találkoztak vele. Nagyobb távolságot jeleníthet meg, mint a jelenkor, hiszen évtizedeket mutathatunk be így – folytatta Sós Imre. Hozzátette: az esemény célja mindig az, hogy a mai felgyorsul világban, amikor mindig mindenki rohan mindenhova, az érdeklődők számára ott egy kicsit megálljon az idő, megpihenhessenek és élvezhessék a pillanatot.
A tervek szerint 3 további ilyen bemutatót rendeznek, de egyelőre technikai akadályok miatt ez még bizonytalan.