Már december első felében sokan megvették a fenyőfát az ünnepekre készülve, de akad olyan is, aki szinte az utolsó pillanatra hagjya a vásárlást. A békéscsabai piacon többen elmondták, hogy inkább az élő fát választják, de a műfenyő is egyre népszerűbbnek számít.
– Ez egy nagy dilemma volt ebben az évben, mert már próbálunk mi is átállni arra, hogy műfenyőnk legyen. Azt évekig lehet hasznosítani, illetve a környezetet is védjük azzal – mondta el Sebestyén János.
Vannak, akik azért választják a műfenyőt, mert nem szeretnék kivágni a fákat, ezzel is óvják a környezetüket.
– Inkább műfenyőt veszün azért, hogy ne vágjuk ki a fákat. Pontosan ezért, semmi egyébért. Mert egyébként a műfenyő nem azt az élményt nyújtja, mint az élő fenyő, de ha arra gondolunk, hogy kivágjuk az összes fát, akkor mi lesz a földünkkel? – ezt már Debreczeni Ferencné mondta.
Az egyik helyi gazdálkodó a kertészetében található fenyőket mutatta meg. Baji Sándor több mint tizenöt éve foglalkozik fenyő gazdálkodással.
– Ezen a portán háromféle típusú tűlevelű, a normand, a luc- és az ezüstfenyő található. Itt az a szokás, hogy a vevők kiválasztják a fájukat, melyet egy sorszámmal jelölnek meg. Általában a vásárlók szeretik maguknak kivágni a fát, de a kertészet munkatársai segítenek, ha valaki nem készült fűrésszel vagy ásóval – mondta el a gazdálkodó, hozzátéve, hogy az utolsó pillanatig lehet náluk fát vásárolni.
– Elsősorban hideg, hűvös helyen kell tárolni a fenyőfát. Nyilván ahogy bekerül egy meleg, fűtött lakásba, elkezd száradni vagy visszaszívni a fenyő tűlevele, és utána idővel elkezd lepotyogni. Ez a hagyományos lucfenyőre értendő. Az ezüst- és a normand fenyők, sokkal strapabíróbbak és családbarátok, és nem kell még húsvétkor is a tűlevelet szedegetni a padlószőnyegből – emelte ki Baji Sándor.
A gazdálkodó úgy véli, hogy aki megteheti, az inkább az élő fenyőt választ erre az alkalomra, hiszen már olcsóbban is lehet jó minőségű tűlevelűt választani.