Minimum a Tankcsapdba jeles himnusza óta tudható hogy mi a legjobb a méreg, mostanában azonban egyre erősebb vita folyik a különböző serkentő italok kapcsán. A behir.hu-n számos alkalommal beszámoltunk az energiaitalokkal kapcsolatos kutatásokról, de arról is, hogy milyen hatással járhat, ha valaki egyéni megoldásokkal rukkol elő.
Legutóbb a Magyar Energiaital szövetség foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat.
– Sokan emlékszünk még "a tej élet, erő egészség" szlogenre, amit évtizedeken keresztül skandáltunk. Ma bizonyára a mondat végére sem érnénk és azonnal ránk ugrana valaki, aki szerint a tej méreg. Így van ez napjaink egyik legnépszerűbb funkcionális italával, az energiaitalokkal kapcsolatban is – áll a szövetség közleményében.
A különböző vitaminok és a víz mellett az energiaitalok fő összetevője a szénhidrát, ami energiát biztosít és a koffein, ami éberséget ad.
– Ami a gőzmozdonynak a szén, a sportkocsinak a benzin, az a szervezetünknek a szénhidrát. Az energiaitalok szénhidráttartalmát a gyártók általánosságban (26 gramm/doboz (250 ml)) tartományra állítják be. A másik fő összetevő a koffein, amivel kapcsolatban az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) 66531 emberen végzett kutatása megállapította, hogy egy egészséges felnőtt biztonsággal fogyaszthat el 200 mg-nál nem nagyobb egyszeri koffeinmennyiséget, és ugyanez mondható el a napi összes forrásból származó, 400 mg-ot nem meghaladó koffeinmennyiségre is. Ez nagyjából 2 doboz (2x250 ml), illetve 5 doboz (5x250 ml) energiaitalban lévő koffeinmennyiségnek felel meg – olvasható a szervezet állásfoglalásában.
Forrás: Magyar Energiaital Szövetség, D. Nagy Bence