– Az éghajlati válság, az élőhelyek elvesztése és a túlzott növényvédőszer használat hatása megterhelte a vadon élő beporzó populációkat, beleértve a méheket, lepkéket, darazsakat, pillangókat, bogarakat és madarakat. Emiatt egyes gazdák elkezdtek ún. "menedzselt beporzókat" használni, ám ez a megoldás sem biztosít 100 százalékos sikert: néhány beporzó rovar például nem hagyja el a fészket, másokat pedig esetleg a könyékben lévő más növények vonzanak magukhoz, így értelemszerűen nem gondozzák megfelelően a céltermést – írta meg a The Guardian
Kutatók emiatt azt kezdték el tesztelni, hogy vajon a méheket fel lehet-e készíteni bizonyos illatok/szagok megcélzására. A kísérletek során koffein, a cukor és a beporzandó virág illatának (pl. eperfa virága) különleges keverékét alkották meg, amely a méheknek vonzó. Azok a méhek, amelyeknél a koffeintartalmú készítményt használták a fészekben, nagyobb érdeklődést mutattak az eper illatú virágok iránt. A készítmény azért a fészekben használták, mert korábban ugyan a virágokra kenték ugyanazt, de nem érték el vele a kellő hatást.
– Ez a kísérlet azonban jó kezdet lehet ahhoz, hogy megkönnyítse a gazdák számára a termés beporzását – mutatott rá dr. Sarah Arnold, a Greenwichi Egyetem természeti erőforrások intézetének munkatársa. Mint mondta, a rovaroknak különböző időjárási viszonyokkal kell megküzdeniük, tovább kell repülniük és más kihívásokkal kell számolniuk. A szakember hozzátette, hogy további terepi tesztekre lesz szükség a módszer minden kétséget kizáróan jól működő alkalmazásához.
Forrás: The Guardian