Textilfesztivál, textiles konferencia

2022. március 9. 09:10 | Csiffáry Zsuzsanna

A közelmúltban zajlott a XVIII. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál. Ennek apropóján Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke a fesztivál indulásáról, a kezdeti időszakról adott információt.

Pál Miklósné, a Békés Megyei Népművészeti Egyesület elnöke korábban elmondta, hogy a textilfesztiválra évről évre egyre több alkotótól érkeznek munkák, amelyek már a kor igényeit és praktikumait tartják szem előtt. Most 1630 alkotást küldtek a pályázatra, a zsűri ezekből válogatott. A munkákat a Munkácsy Mihály Múzeum két termében, valamint a Békés Megyei Könyvtár termeiben lehetett megtekinteni, és 65 díjat osztottak ki a pályázat résztvevői között. 

Pál Miklósnétól megtudtuk, hogy 1988-ban a Miskolci Művelődési Központ és az ott működő egyesület összefogásával, és az akkori népművelési intézet segítségével jött létre a népi textíliával foglalkozók első országos tanácskozása. A cél az volt, hogy a témával foglalkozó szakemberek tapasztalatokat cseréljenek, új ismereteket szerezzenek, és kapcsolatokat építsenek ki egymás között.

– A harmadik ilyen konferenciát 1992-ben már Békéscsabán rendezte meg a Békés Megyei Művelődési Központ és a Békés Megyei Népművészeti Egyesület. Erre az alkalomra 70 szakember érkezett. Az országban nagy érdeklődés övezte volt a konferenciához meghirdetett zászlóterv pályázatot, valamint az 1950 és 1990 között készült egyházi textíliák bemutató kiállítását. Ezt az egyesületünk minden második évben házigazdája volt az eseménynek – mondta el az egyesület elnöke. 

A 2022-es konferencia folytatta a kitekintést a különböző kultúrákba, idén a keleti népi textilhagyományokkal, azok fennmaradásával, tovább éltetésével foglalkoztak a meghívott előadók. Szerepelt köztük kirgiz, azeri, kazah, bolgár, török, dél-koreai, üzbég népi alkotó, etnográfus, egyetemi tanár, akikben az volt a közös, hogy mindnyájuk célja a nemzetük textilhagyományainak feltárása, megőrzése.  

Az idei konferencia és pályázat előkészítése során a szervező együttműködő partnerek – konzultálva a NESZ illetékes szakmai bizottságaival – az alkotói pályázatra az Ünnepre készülve – ünnepi alkalmak népi textíliái témakört választották. Hímzés, szövés, csipke, nemez és viselet szakterületekről olyan korszerű és újszerű tárgyak, tárgyegyüttesek elkészítését várták, amelyek családi és társadalmi ünnepeken viselt komplett öltözetek, illetve a hozzájuk kapcsolódó, textilből készült kiegészítők, díszítő elemek. Továbbá lakástextileket is vártak, amelyek ünnepi díszbe öltöztetik a lakás helyiségeit, az ünnepi asztalt. Olyan textileket, amelyek az ünnepeken kiválóan használhatók és viselhetők, alapanyaguk alapvetően pamut, len vagy gyapjú.

A bírálók örömmel fogadták a különböző textiles területek együttműködését. Az egyéni pályázók száma 133 fő, a pályázó közösségek száma 61, a pályázatban résztvevő alkotók száma összesen 752 fő volt. A beérkezett pályázati alkotások száma 1632 db volt, csipke 20, hímzés 794, nemez 40, szövés 163, viselet: 615 –, ebből a zsűri 876 darabot javasolt bemutatni a kiállításokon.

A XVIII. Kárpát-medencei Népi Textilfesztivál díjátadóján, Professzor Dusen Kasseinov, a Nemzetközi Türk Kulturális Szervezet főtitkára is hangsúlyozta a népművészet a motívumrendszer fontosságát, amely egy nép identitását erősíti. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy pont ez az identitás megőrzése tudja mégjobban összehozni a csoportokat. 

Professzor Dusen Kasseinov, a Nemzetközi Türk Kulturális Szervezet főtitkára

 

A kiállítás április 8-ig tekinthető meg a Békés Megyei Könyvtárban és a Munkácsy Mihály Múzeumban. 2022-ben csakúgy, mint a korábbi években is, a szakemberek ismeretszerzése és az alkotások inspirációja az esemény célja, s a motiváció és elkötelezettség erősítéséhez hozzájárul egy szakmailag magas színvonalú, emellett emberközpontú rendezvény, mely az értékekre koncentrál.

Galéria

 

További programok »

FEL