Az ünnepi események sorát az eleki Forradalmi Emlékmű megkoszorúzása nyitotta meg. Zalai Mihály, Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke, Szelezsán György, Elek polgármestere, valamint Kovács József, a térség országgyűlési képviselője közösen helyezték el az emlékezés virágait.
Ezt követően a vármegye önkormányzata a helyi művelődési házban tartotta meg ünnepi közgyűlését. A rendezvényen beszédet mondott Péntek László helytörténész, a Körösfői Rákóczi Kultúregylet elnöke, aki Vasvári Pál, a márciusi ifjak egyik vezéralakjának forradalomban betöltött szerepéről is megemlékezett.
– Kossuth Lajos 1849. január 16-i nyílt rendeletével engedélyezte Vasvárinak egy szabadcsapat toborzását. Rövidesen Békés és Bihar megyéből több mint 500 embert toborzott. A csapat neve Rákóczi szabadcsapat volt, akik az Országos Honvédelmi Bizottmány parancsának értelmében Erdélybe, Kalotaszegre kellett vonulniuk a román felkelők megfékezésére – részletezte.
Elek polgármestere arról beszélt, hogy a többnemzetiségű város gyakorlatilag kicsiben leképezi az egész Kárpát-medencét, és az itt élők büszkék azokra az értékekre, melyeket az őseik képviseltek.
– Igyekszünk mindent megtenni azért, hogy a gyermekeink jó nemzetiségi kultúrában és identitásban nőjenek fel, illetve jó és erős nemzeti öntudattal rendelkezzenek, hogy büszkén helyezzék ki március 15-én a kokárdát, és legyenek büszkék az őseikre, azokra, akik a vérüket és életüket adták azért, hogy mi ma szabad nemzetben éljünk – fogalmazott Szelezsán György.
Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke hangsúlyozta, egy olyan településen jöttek össze, melyre nagy hatással volt a román kultúra. Zalai Mihály kiemelte, sajnálatos módon 1848-49-ben románok és magyarok harcoltak egymással innen nem messze, mely mindannyiunk számára tanulság és intő példa lehet.
– Hogyha egymásnak ugrasztanak bennünket, akkor nem leszünk sikeresek, abból csak fájdalom és szenvedés származik és talán Vasvári Pál, illetve a Rákóczi szabadcsapat példája arra int mindannyiunkat, hogy úgy, ahogy itt Békés vármegyében az elmúlt 300 évben összefogtunk és összekapaszkodtunk, úgy kell együttműködnünk a továbbiakban is – jegyezte meg.
Az ünnepi közgyűlésen átadták az elnöki elismeréseket. A vármegye önkormányzata a díjakkal olyan személyek vagy közösségek tevékenységét ismeri el, akik hosszú ideje kiemelkedően magas színvonalú munkát végeznek Békésben.
Idén elismerést vehetett át Chugyikné Bónus Gabriella, a mezőkovácsházi Körös-menti Integrált Szociális Intézmény központjának intézményvezető helyettese, Mihalik Árpádné, a Mezőberényi Általános Iskola igazgató-helyettese, illetve Seres Zsuzsanna belgyógyász, nephrológus az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet főorvosa.
Továbbá díjat kapott Medgyesi István, a Mezőkovácsházi Mentőállomás vezetője, Szombati Andrea, a Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője, valamint Lászik Gábor tűzoltó alezredes, a Békés Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Békéscsabai Kirendeltségének megbízott hatósági osztályvezetője.