A British Journal of Sport Medicine tudományos szaklapban publikált tanulmány szerint körülbelül napi 30-40 perces „közepes vagy erőteljes intenzitású fizikai aktivitásra" van szükségünk ahhoz, hogy kiegyenlítsünk egy 10 órányi, szinte mozdulatlan ülőhelyzetet. A tudósok hangsúlyozzák, hogy bármilyen testmozgás megfelelő lehet, de bizonyos mértékben akár csak az időnkénti kiegyenesedés és felállás is segíthet.
Az eredmények összesen kilenc korábbi tanulmány meta-elemzésén alapulnak: a kutatást így négy különböző ország összesen 44 370 önkéntesének bevonásával végezték, akik valamilyen fitneszkövetőt viseltek. Az elemzés megállapította, hogy a mozgásszegényebb életmódot folytatók körében nőtt a korai halálozás kockázata, miközben azoknál csökkent, akik közepes vagy erőteljes fizikai aktivitást végeznek.
- Az aktívabb egyének esetében is körülbelül 30-40 perc közepes intenzitású, erőteljes fizikai aktivitás volt szükséges – mondta Emmanuel Stamatakis, az ausztráliai Sydney-i Egyetem fizikai aktivitással és a lakosság egészségével foglalkozó kutatója a ScienceAlert online tudományos portálnak. – A meglehetősen intenzív tevékenységek, mint például a kerékpározás, a gyors séta vagy épp a kertészkedés is csökkentheti a korábbi halálozás kockázatát.
Míg az ehhez hasonló metaanalízisek mindig igényelnek néhány, bonyolult különálló vizsgálatokat, ám ennek a kutatásnak az a legnagyobb előnye, hogy viszonylag objektív adatokra tudott támaszkodni a hordható fitneszeszközök segítségével. A tanulmányt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2020-as évi, fizikai testmozgásra és a mozgásszegény életmódra vonatkozó, globális iránymutatásával párhuzamosan adták ki, amit hat kontinens negyven tudósa készített.