Igaz lenne, hogy a festőfejedelem, Munkácsy Mihály élete nyitott könyv előttünk? Valóban igaz, hogy még életében és a halála óta eltelt 125 esztendőben már mindent elmondtak és megírtak vele kapcsolatban? Az életmű annyira gazdag, az életút pedig olyannyira fordulatos, hogy a művész a XXI. században is tálcán kínálja számunkra a lehetőséget az újabbnál újabb nézőpontok, koncepciók, szisztémák szerinti megközelítéshez.
A MISKA és CÉCILE, avagy amit Munkácsy Mihály házasságáról érdemes tudni című kiállítás a festő és Marie Anne Cécile Papier házasságának fejezeteibe enged betekintést első düsseldorfi találkozásukkal nyitva közös történetüket. A műtárgyanyagot a kulturális intézményben őrzött, pillanatnyilag 611 darabot magában foglaló kollekcióból, a világ legnagyobb Munkácsy-gyűjteményéből állították össze a szakértők.
A megnyitó házigazdája dr. Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója, a megjelenteket Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere köszönti. A kiállítást dr. Nagy László Bálint, a Szépművészeti Múzeum múzeumi főadattárosa méltatja. A Munkácsyék által kedvelt zenei világot Kovács Ágnes zongoraművész idézi meg.
Az est zárásaként a tárlat kurátora és látványtervezője, Gyarmati Gabriella művészettörténész mutatja be kiállítást.
Forrás: Munkácsy Mihály Múzeum