Tuzson Bence elmondta, a koronavírus-járvány előtti időszak Magyarországnak talán a legsikeresebb évtizede volt, gazdasági értelemben is. Azonban ezt a sikersorozatot megtörte a járvány időszaka: olyan kihívásokkal kellett Európának és az országnak is szembenéznie, amelyek megváltoztatták a helyzetet. Ebből a járványból azonban Magyarország sikeresen tudott kijönni, hiszen olyan gazdaságpolitikai intézkedéseket tett, amelyek segítették a cégek és vállalkozások újraindítását, ez látszott a pandémia utáni gazdasági adatokból.
– Azonban jött egy újabb válság, az orosz-ukrán háború és Európa rendkívül rossz válasza erre, a szankciók politikájával. Ezzel nem érte el azt a célt, amelyet eredetileg megcélzott, ugyanakkor Európát gazdaságilag elvágta az olcsó nyersanyagtól. Így alakulhatott ki az, hogy míg Amerika egyötödéért veszi a gázt az európai árhoz képest, Európa ezt az ötszörös árat kénytelen megfizetni. Nagyon nehéz elképzelni, hogy ilyen körülmények között Európa versenyképes tud maradni – fejtette ki Tuzson Bence.
A politikus aláhúzta, Magyarországnak az az érdeke, hogy egy találkozási pont legyen nyugat és kelet között, ezek tudjanak összefogni egymással, és olyan termékeket, innovációt állítsanak elő, amelyet máshol talán nem lehetne.
– Ezt a politikát szeretnénk tovább vinni, és ez az, amit úgy nevezünk, hogy a gazdasági semlegesség politikája – tette hozzá.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy erre a politikára alapozva a kormánynak sok intézkedést kell meghoznia, amely segíti a magyar vállalkozásokat és a magyar embereket is.
Ez alapján a kormány 1400 milliárd forint értékben segíti a kis- és középvállalkozásokat, amelyek a munkavállalók hetvenöt százalékát foglalkoztatják. Hozzátette, a jövedelemszintet is emelni kell Magyarországon, ennek megfelelően belátható időn belül el kell érni az egymillió forintos átlagbért és emelni kell a minimálbért is.
– Nagyon fontos kérdés a lakhatásé, ebben is előre kell lépnünk. Ennek érdekében olyan támogatási formákat kell létrehozni vagy megerősíteni, amelyek segítenek abban, hogy a fiatalok lakáshoz jussanak – szögezte le a politikus.
Ilyen a lakásfelújítási program, amely az ötezer főnél kisebb településekre vonatkozik és amely hárommillió forint támogatást tud majd nyújtani, amelyet ötven százalékos intenzitással vehetnek igénybe a tulajdonosok.
A politikus a sajtótájékoztatót követően a konferenciaterembe sietett, hogy az ott összegyűlt politikusok, városvezetők és a vendégek előtt is ismertesse az új gazdaságpolitika elemit és lépéseit.