Akármilyen furcsán is hangzik egy mai túra/kemping egyik, ha nem a legfontosabb része a fenntarthatóság, ezért a környezetre közvetlen és közvetett módon is vigyázva, tudatosan érdemes nekivágni, akár egy-egy alföldi kalandnak is.
Illusztráció: pixabay.com
Mire érdemes figyelni?
A felszerelésünk legyen tartós és strapabíró, de aggodalomra nincsen ok, hiszen már elérhető áron lehet kapni jó minőségű sport-, kemping- és túrafelszerelést. Ez azért is fontos, hogy lehető legkésőbb kerüljön kukába az adott ruha, ezzel is kevésbé szennyezve a környezetet. Sok más túrázó és a saját tapasztalataim szerint is mondhatom: Nem érdemes a top márkákkal, a drága termékekkel és ruházattal nekivágni az első kalandoknak, hiszen, ha kiszeretsz ebből a sportból, akkor lesz sok holmid, amit nem hordasz/használsz és az úgy már nem környezetbarát, még akkor sem, ha a termék „annak vallja magát”.
Emellett legyen könnyű a cókmók, hiszen a hátunkon kell cipeljük a felszerelésünk egészét.
Az őszi/nyárvégi szezonban már mindenképpen javallott az esőkabát, esetleg széldzseki, de fontos a könnyen száradó ruházat és a cipő, esetleg választhatunk zárt cipőt is.
Víz-víz-víz, tán nincs is fontosabb (ez még a nudista-nomád kempingben is elhagyhatatlan), hiszen a folyadékpótlás a könnyed és szórakoztató erdőjárás alapja. Emellett, ha engedéllyel tüzet rakunk valahol, akkor !!!nem elég megvárni, hogy az elaludjon, el is kell oltani azt!!!
A pipereholmi és a gyógyszerek (útipatika) is kellenek, főleg, ha többnaposra tervezzük az utat. Emellé egy elsősegélydoboz is fontos része a csomagnak.
Előre érdemes megtervezni a túraútvonalat (akár Békés megyében) és a kempingezés helyét is jobb, ha időben kitaláljuk, ugyanis nem mindenhol lehet sátrat verni.
Az erdőről, erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvény egyértelműen kimondja, hogy 24 óránál rövidebb ideig bátran sátrazhatunk. Emellett az is szerepel benne, hogy az erdőgazdálkodó tűrni köteles az ott tartózkodást, kivéve, ha más jogszabály azt korlátozza, vagy az arra jogosult a látogatás korlátozását a törvényben foglaltak alapján elrendelte. A törvény szerint az erdőgazdálkodó hozzájárulásával lehetőség nyílhat az erdőben huszonnégy órát meghaladóan kempingezni, vagy sportolás céljából tartózkodni, táborozni, továbbá sátrat állítani.
A védett természeti területek egészen más szabályozás alá esnek, ami érintheti a sátrazókat. A természet védelméről szóló törvény szerint a fokozottan védett természeti területre történő belépéshez a természetvédelmi hatóságnak, az igazgatóság szakértői véleményének figyelembevételével kiadott engedélye szükséges. Ez alól egyetlen kivétel van: a jelzett turistautak és tanösvények. Így pedig már logikus: túraútvonalon nem állítunk sátrat! Emellett magánterületen és például veszélyes helyeken is tilos a sátrazás, de nem javasolt folyó/patakparton, ha az kiönthet. Közeli erdőtűz esetén sem érdemes kockáztatni, illetve repülőterek kifutója, vagy maga a repülő sem a legjobb hely a kempingezésre.
Ha pedig már itt tartunk, a sátor, és annak kellékei (hálózsák, matrac, világítás) szintén a fenntarthatóságuk miatt strapabíróak kell legyenek, de bátrabbak a függőágyas kempingezést is kipróbálhatják.
Ezek mellett javasolt a gázfőző, vagy hobókályha és valamiféle edény (nekem a minibogrács vált be, de vannak titán edények is a fancy arcoknak), illetve, ha valaki bátrabb az alapanyagokat is vigyen, de lehet készételt is találni pontosan ilyen célokra.
Túranasiként pedig a magas kalóriatartalmú ételek javasoltak, melyekben például só és cukor is van, ezért a különböző diófélék, mogyorók, valamint ezek édes és sós verziói elég közkedveltek.
A kisebb és nagyobb dolgainkat pedig mindig félreeső részen intézzük, a nagyobbikat lehetőleg ássuk el, vagy temessük be, így minden kellemetlenséget elkerülve.
Illusztráció: pixabay.com
Alapszabályok:
- Ne háborgassuk a környezetet!
- Ne tegyünk kárt a növényzetben, állatvilágban és semmilyen természeti képződményben!
- Ne gyújtsunk tüzet akkor amikor, és ott, ahol tilos, de akkor sem, ha a tiltás ellenére úgy ítéljük meg, hogy az tovább terjedhet.
- Ne szemeteljünk semmiképp! A fizika törvényei alapján lehetetlen, hogy nehezebb legyen egy energiaitalos doboz üresen, mint tele, ráadásul még össze is lehet nyomni (ezekhez érdemes vinni egy kukászsákot, hogy ne folyjon a táskánkba semmi).
- Ne zavarjunk más túrázókat, de kerékpározó, motorozó, autózó, vagy bármilyen más módon közlekedő embert se.
- Ne tegyük kockára testi épségünket, sem másokét. A legtöbb túraút, és erdő még profi mentőcsapatok által is nehezen felderíthető, így kevésbé veszélyes helyzetek is végzetessé válhatnak.
Ha valaki külföldi kempingezést, vagy túrázást tervez, akkor érdemes a helyi szabályozásoknak, törvényeknek és nem mellesleg az adott ország illemtanának utánanézni. A törvények és szabályok felkeresése, megismerése és betartása hazánkban is elhagyhatatlan. A cikk figyelemfelhívás, a törvényekről a hatóságok hivatalos oldalain kell tájékozódni!