Ideje túrázni Békés vármegyében! – Molnár Barnabás osztja meg tapasztalatait

2024. április 10. 09:25 | Bere Mátyás

Sokat hallunk a kéktúráról, de nem mindenki tudja, hogy Békés vármegyét mennyire érinti. Az Alföldi Kéktúra Körösnagyharsánytól Szarvasig tart, tele izgalmas tájakkal, de Békéscsaba és Orosháza környékén is találhatunk rövidebb útvonalakat, amelyeket érdemes lehet bejárni. Molnár Barnabás túrázó mesél az Alföldi Kéktúráról.

A kéktúra már Országos Kékkör néven fut, hiszen az ország északi részét átszelő túraút, az Országos Kéktúra (OKT) már jó pár éve egy kört zár be, a hozzá csatlakozó Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra (RPDDK) és az Alföldi Kéktúra által.

A Békés vármegyei kéktúra-szakasz Szarvason kezdődik és a Sebes-Körösnél Körösnagyharsánytól észak-nyugatra ér véget. Szarvastól északra Mezőtúr felé kilép a megyéből az útvonal, de Ecsegfalván visszatér és töretlenül folytatódik Dévaványán, majd megy tovább a Körösladány, Vésztő útirányon. Ezután jön az Okány, Zsadány, Geszt, Biharugra szakasz, majd pedig Körösnagyharsány és onnan lép tovább Hajdú-Bihar vármegyébe, Berettyóújfalu felé.

 

Térkép forrása: kektura.hu

Békés vármegyei kéktúra-szakasz (forrás: kektura.hu)

 

Elsőre unalmasnak hangozhat, az Alföldön túrázni, legfőképp a hegyek közti sétákhoz képest, de a nagy magyar síkságot igenis érdemes felfedezni. Dévaványa környékén például a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontnál megy el a túraútvonal, ahova betérni is érdemes, ha úgy adja kedvünk. Vésztőnél pedig a Mágor-puszta az, amit szemügyre kell venni, illetve az ott lévő Csolt-monostor, és a nemrég felújított Történelmi Emlékhely is jó látnivaló. Emellett a fenti térképen kék körökkel jelölt pontokon pecsételhetünk is a túrafüzetünkbe.

Molnár Barnabás túrázó, mérnökinformatikus YouTube csatornáján túrázza és kempingezi végig az Alföldi Kéktúrát is. Három videójában érinti Békés megyét, ahol a fentebb említett szakaszt is bejárja. Elmondta, hogy szembeötlő különbségek vannak a kéktúrák között, ilyen például, hogy az Alföldön sokkal több vaddal, őzzel találkozott, mint az OKT-n, hiszen az többnyire erdőkben, hegységeken megy keresztül, ahol jóval kisebb a látótáv. Barnabás azt emelte ki, hogy az Alföldi Kéktúrán kevesebb pihenőhely, esőbeálló, illetve menedékház van az OKT-hoz és az RPDDK-hoz képest. Elmesélte emellett, hogy sokkal több a hosszú egyenes szakasz, és egyszer volt olyan, hogy mikor túrázni indult reggel, akkor már látta, hogy hova fog este megérkezni.

 

 

– Valaki azt mondja, hogy csak mentálisan nehéz, de én azt mondom, hogy fizikálisan is, hiszen ugyan azt a terhelést kapja a lábad egész végig. Ugyanazt a pár ízületet használod. Nincs meg az a könnyítés benne, hogy kis lejtő, kis emelkedő, ez végig egyenes – mondta Barnabás az Alföldi Kéktúráról. Elmondása szerint számára könnyebb, kempingfelszereléssel túrázni, hiszen így nem kell feltétlenül megtennie a hosszú alföldi utakat, egyik alvóhelytől a másikig, hanem felépíti sátrát és ott terem az otthon, még télen is.

 

 

A túrázó eddig körülbelül 700 km-t tett meg az Alföldi Kéktúrán, és ennél még sokkal többet másutt, emellett négy éve meg is örökíti túráit, ami már nem lassítja le őt annyira, mint a csatornája indulása idején.

A "mi jön ezután" kérdésre Barnabás ezt válaszolta: – Ugyanez visszafelé, – majd megemlített még több tervet is, ami itthoni és külföldi túrákat is érint.

Nagyon fontos kiemelni, hogy a túrázás sport, és keményen megdolgozza az ember izomzatát, ami azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű vízzel és étellel induljunk neki egy-egy útnak, ha kedvet kapunk hozzá.

Ezek is érdekelhetik

További programok »

FEL