A kéktúra már Országos Kékkör néven fut, hiszen az ország északi részét átszelő túraút, az Országos Kéktúra (OKT) már jó pár éve egy kört zár be, a hozzá csatlakozó Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra (RPDDK) és az Alföldi Kéktúra által.
A Békés vármegyei kéktúra-szakasz Szarvason kezdődik és a Sebes-Körösnél Körösnagyharsánytól észak-nyugatra ér véget. Szarvastól északra Mezőtúr felé kilép a megyéből az útvonal, de Ecsegfalván visszatér és töretlenül folytatódik Dévaványán, majd megy tovább a Körösladány, Vésztő útirányon. Ezután jön az Okány, Zsadány, Geszt, Biharugra szakasz, majd pedig Körösnagyharsány és onnan lép tovább Hajdú-Bihar vármegyébe, Berettyóújfalu felé.
Békés vármegyei kéktúra-szakasz (forrás: kektura.hu)
Elsőre unalmasnak hangozhat, az Alföldön túrázni, legfőképp a hegyek közti sétákhoz képest, de a nagy magyar síkságot igenis érdemes felfedezni. Dévaványa környékén például a Sterbetz István Túzokvédelmi Látogatóközpontnál megy el a túraútvonal, ahova betérni is érdemes, ha úgy adja kedvünk. Vésztőnél pedig a Mágor-puszta az, amit szemügyre kell venni, illetve az ott lévő Csolt-monostor, és a nemrég felújított Történelmi Emlékhely is jó látnivaló. Emellett a fenti térképen kék körökkel jelölt pontokon pecsételhetünk is a túrafüzetünkbe.
Molnár Barnabás túrázó, mérnökinformatikus YouTube csatornáján túrázza és kempingezi végig az Alföldi Kéktúrát is. Három videójában érinti Békés megyét, ahol a fentebb említett szakaszt is bejárja. Elmondta, hogy szembeötlő különbségek vannak a kéktúrák között, ilyen például, hogy az Alföldön sokkal több vaddal, őzzel találkozott, mint az OKT-n, hiszen az többnyire erdőkben, hegységeken megy keresztül, ahol jóval kisebb a látótáv. Barnabás azt emelte ki, hogy az Alföldi Kéktúrán kevesebb pihenőhely, esőbeálló, illetve menedékház van az OKT-hoz és az RPDDK-hoz képest. Elmesélte emellett, hogy sokkal több a hosszú egyenes szakasz, és egyszer volt olyan, hogy mikor túrázni indult reggel, akkor már látta, hogy hova fog este megérkezni.
– Valaki azt mondja, hogy csak mentálisan nehéz, de én azt mondom, hogy fizikálisan is, hiszen ugyan azt a terhelést kapja a lábad egész végig. Ugyanazt a pár ízületet használod. Nincs meg az a könnyítés benne, hogy kis lejtő, kis emelkedő, ez végig egyenes – mondta Barnabás az Alföldi Kéktúráról. Elmondása szerint számára könnyebb, kempingfelszereléssel túrázni, hiszen így nem kell feltétlenül megtennie a hosszú alföldi utakat, egyik alvóhelytől a másikig, hanem felépíti sátrát és ott terem az otthon, még télen is.
A túrázó eddig körülbelül 700 km-t tett meg az Alföldi Kéktúrán, és ennél még sokkal többet másutt, emellett négy éve meg is örökíti túráit, ami már nem lassítja le őt annyira, mint a csatornája indulása idején.
A "mi jön ezután" kérdésre Barnabás ezt válaszolta: – Ugyanez visszafelé, – majd megemlített még több tervet is, ami itthoni és külföldi túrákat is érint.
Nagyon fontos kiemelni, hogy a túrázás sport, és keményen megdolgozza az ember izomzatát, ami azt jelenti, hogy megfelelő mennyiségű vízzel és étellel induljunk neki egy-egy útnak, ha kedvet kapunk hozzá.