A legutóbbi statisztikai adatok szerint 2010 és 2017 között 23 ezerrel csökkent a kiskereskedelmi boltok, a vendéglők, valamint a nagykereskedelmi raktárak száma - írja a blokkk.com.
A boltok és vendéglők száma évről-évre csökkent, a boltoké 19 ezerrel, a vendéglőké 3 ezerrel, a nagykereskedelmi raktárak száma viszont ebben az időszakban összességében csekély mértékben ugyan, de emelkedett – írják.
A statisztikában fellelhető 23 ezres üzletszám csökkenés mögött sokkal nagyobb számú új üzletnyitás és üzletbezárás van, az átlagos éves 3 ezres leépülésnél sokkal nagyobb a mozgás.
A statisztika 2010-ben 222 ezres üzletszámot mért, ez 2017 végére 390 ezerre növekedett. Így 7 esztendő alatt 168 ezer új bolt, vendéglő, nagykereskedelmi raktár nyitott, ami átlagosan évi 24 ezer. 2017 végén már csak 199 ezer üzlet volt, tehát – egyszerűsítve, tízezerre kerekítve – 190 ezer bezárt ebben a hétéves időszakban. Ez éves átlagban 27 ezer üzletbezárást jelent, összességében. Az üzletnyitások és bezárások különbségének nagyságrendje így 3 ezer.
A magyar üzlethálózat, főleg a kiskereskedelmi boltoké elaprózottabb, mint a fejlett térségeké, így egy bolt átlagosan kevesebb vásárlót szolgál ki, ami versenyképességben hátrány. A magyar boltok közül ugyanakkor a nagyobb hazai láncokhoz tartozó, de ott is nagyobbaknak számítóknak sikerült előre is lépniük főleg fejlesztésekben. A legkisebbeknek azonban a bérverseny mellett fejlesztésre egyáltalán nem jutott.
Forrás: Piac&Profit