Titkok a világűrből - sok volt a földönkívüli a Munkácsy Mihály Múzeumban

2024. augusztus 17. 19:20 | Csiffáry Zsuzsanna

A világűr titkai című programon több mindent megtudhattak az érdeklődők a meteoritok világáról. A Munkácsy Mihály Múzeumban Szklenár Tamás, a HUN-REN CSFK Csillagászati Kutatóintézet munkatársa, a Magyar Meteoritikai Társaság alelnöke előadását az intézmény Pátkay Ervin Termében hallgathatták meg az látogatók.

A „Bolygósztori – a Naprendszer története meteorit mintákba rejtve” valamint az Ásványok világa című kiállítás a legszebb meteorit típusokat bemutatva kalauzol el minket Naprendszerünk őstörténetébe. A tárlat már megnyílt, amiről korábban tudósítottunk, most azonban újra volt lehetőségük azoknak megtekinteni a tárlatvezetéssel egybekötött előadást, akik korábban nem jutottak el a legelső alkalomra.

 

Kép: Behir.hu

 

Szklenár Tamás, a HUN-REN CSFK Csillagászati Kutatóintézet munkatársa, a Magyar Meteoritikai Társaság alelnöke számolt be a születendő csillagokról, protoplanetáris korongokról, szilikátos anyagokról, gömb formájú kondrum-cseppekről, bolygócsírákról. A kiállítás szeptember 29-ig látogatható az intézmény nyitvatartási idejében.

 

Kép: Behir.hu

 

A vitrinekben megtekinthető meteoritmintákon keresztül tárja fel a látogatóknak univerzumunk kozmikus történetét. A különböző meteorittípusokat is jobban megismerhették azok, akik ellátogattak a rendezvényre. Az előadás folyamán a jelenlévők tanulmányozhatták a bolygócsírák szétrobbanásával felszínre került bolygómag anyagokat, a Hold, a Mars, vagy a Vesta kőzeteit is. 

A program koordinátora, Váncsa Klára természettudományos muzeológus elmondta, hogy az esemény része az „Egy hét a csillagok alatt" című országos rendezvénysorozatnak.

 

Mi a meteorid? 

A meteoroid egy viszonylag kicsi, szilárd test a Naprendszerben, amely túl kicsi ahhoz, hogy kisbolygónak tekinthessük. Amikor egy bolygó légkörébe lép, a meteoroid a súrlódás hatására felhevül és részben vagy teljesen elpárolog. A meteoroid útján ekkor a gáz ionizálódik és felizzik. Az izzó csóvát meteornak vagy hullócsillagnak nevezzük. Ha a meteoroid bármely darabja eléri a talajt, azt meteoritnak nevezzük.

 

Mi a meteorit?

A meteorit olyan, a világűrből származó természetes objektum, ami egy nagyobb égitestbe való becsapódáskor nem semmisül meg a légkörben, hanem eljut a felszínig. 

 

Mi a meteor? 

A meteor az a fényjelenség, amelyet az űrben keringő kisebb kövek, porszemek keltenek a légkörben, miközben, a nagy sebesség miatti súrlódástól felizzva, ionizálják azt. Népies nevük hullócsillag.

 

A galéria fotóit készítette Matuz Melani/Behir.hu

Galéria

 

 

További programok »

FEL