Tiltott kastélyok nyomában – Vetítés a székely nemesség múltjáról és jövőjéről

2024. október 8. 20:49 | Kintner Nikolett

Kedd este az MCC békéscsabai képzési központjában ezúttal az erdélyi nemesség múltjával és kastélyaival foglalkozó előadást hallhattak az érdeklődők, akiket dr. Margittai vezetett be mélyebben a témába.

„Tiltott kastélyok nyomában – az erdélyi magyar főnemesség múltja és jövője” címmel rendezték meg kedden este azt a filmvetítést, amely a történelmi múlttól napjainkig kíséri végig a határon túli nemesi családok hanyatlását. A témát dr. Margittai Gábor, az MCC Magyar Összetartozás Intézetének igazgatója bontotta ki részletesebben az érdeklődőknek.

– Az MCC célja az, hogy a magyar összetartozást erősítse, ezért a hozzánk járó diákoknak nagyon sok olyan programot szervezünk, amelyen együtt vagyunk az erdélyi MCC-s diákokkal, kirándulásokat szervezünk Aradra, Nagyváradra, de a középiskolásokkal voltunk már Kolozsváron és Székelyföldön is. Nagyon fontos számunkra, hogy a magyar értékeket ápoljuk és nagyon sok olyan rendezvényt is szervezünk, amely a hagyományőrzést erősíti – emelte ki Mittag Mónika képviselet-vezető az előadás előtt.

 

Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu

 

A filmvetítést egy rövid ismeretterjesztő előadás előzte meg, mely során a közönség megismerkedhetett a régi kastélyok jelenlegi állapotával és helyzetével, ugyanakkor korabeli képeket láthatott az akkori nemesség életének kisebb-nagyobb eseményeiről is.

Az anyaggal kapcsolatos kutatásokat már a rendszerváltáskor elkezdték, a több mint 10 éves projektet dr. Margittai Gábor feleségével és kollegájával, Major Anitával karöltve végezte el. Mint mondta, fontos a témáról beszélni, mert a magyar nemességnek mindig is komoly szerepe volt a történelemben, ezért mind a hajdani, mind a jelenlegi leszármazottak szempontjából példaértékű a történetük.

 

Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu

– Ha végignézzük a történelemkönyveket, akkor hemzsegnek bennük az erdélyi magyar arisztokrata nevek: Telekiek, Bánffyak, Aporok, Mikesek, mindegyik visszaköszön, az irodalomtörténetből és a történelemből. Róluk van szó és az ő leszármazottjaikról, akik azokat a javakat próbálják visszaszerezni, amelyeket ezek az ősök halmoztak föl és egyik pillanatról a másikra, 1949 március 2-áról 3-ára virradóan mindent elvettek tőlük – fogalmazott az igazgató.

 

Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu

Hozzátette: olyan, egyfajta társadalmi tudattalanból feltörő információkról van szó, melyeket sokan érezhetnek sajátjuknak, és már a trianoni tragédia óta is elhallgatták azokat.

A vetítés egy 10 részes előadássorozat egyik része, melyet részben az MCC vidéki és Kárpát-medencei képviseletein mutatnak be, ugyanakkor az ország más pontján is megtekinthető.

További programok »

FEL