Tilos-e másoknak jelezni a Traffipaxot?

2017. augusztus 24. 12:57 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Tényleg tilos villogással előre jelezni a traffipaxot? A hvg.hu újságírói megkérdezték a rendőrséget, itt a hivatalos válasz:

Az egyik leghétköznapibb autós gesztus, hogy a sofőrök jelzik egymásnak – jellemzően villogással, hivatalosabban távolságifény használatával – hogy figyeljenek a sebességükre, mert traffipax közeledik. Mindez rendben is van – attól eltekintve, hogy alapvetően mindenki annyival közlekedjen, amennyivel az előírás szerint lehet maximum –, de büntethet-e a figyelmeztető villogásért a rendőr?

A téma nagyon népszerű a neten is, a Facebookon már vagy tucatszor végigfutott például az a bejegyzés, komoly kommentfolyamot generálva. Hivatalos állásfoglalást viszont sehol nem igazán találtak, ezért megkérdezték a rendőrséget, hogy mi az álláspontjuk. Mivel a rendőrség többnyire nem az igen/nem válaszok formájában kommunikál ilyen kérdésekben sem, ezért a válasza ebben az esetben sem szimplán csak egy nem vagy egy igen. A törvény azt mondja:

Tilos a közúti közlekedés hatósági ellenőrzését megakadályozni, megzavarni, valamint az ellenőrzés eredményét befolyásolni, ide nem értve az ellenőrzést előre jelző eszközök használatát.

A villogás tekinthető-e az ellenőrzést befolyásoló, illetve előre jelző eszköznek? – kérdezték. A rendőrség válasza szerint a villogástól függetlenül, az ellenőrző berendezés képes a mellette elhaladó jármű haladási sebességét a valóságnak megfelelően megállapítani, a jelzés pedig a közúti közlekedés hatósági ellenőrzését nem akadályozza vagy zavarja, illetve az ellenőrzés eredményét nem befolyásolja. Ennek alapján tehát: nem, a villogás nem tekinthető az ellenőrzést magát befolyásoló eszköznek.

A másik kérdésük arra vonatkozott, hogy szankcionálható-e bármilyen módon a villogás, milyen mértékű és fajtájú bírság szabható ki érte? A válaszból kiderült, hogy a villogás a KRESZ szerint akkor jogsértő, ha azzal a többi autóst elvakítjuk. Viszont azt is írták, ha a rendőr tudomására jut ilyen – vagyis észreveszi – akkor egyedileg akár, a körülmények alapján,  dönthet úgy, hogy a villogás elvakította a többi autóst, akkor már büntethet. Helyszínen akár 15 ezer forintra, pénzbírság esetén pedig akár 30 ezerre is – tesszük hozzá mi, a rendelkezéshez tartozó bírságtáblázat alapján.

A lényeg tehát, amit tessenek megjegyezni:

1. nem tilos villogni,

viszont

2. magáért a villogásért bárhol (traffipax nélkül is) megbüntethetnek, ha rendőr szerint ezzel elvakítunk valaki mást a forgalomban.

Forrás: hvg.hu

További programok »

FEL