Tényleg a legjobbkor volt a legjobb helyen… Jankay Párizsban

2024. március 2. 15:14 | behir.hu

Felesleges is mondanom a csabaiaknak, hisz jól tudják, hogy Jankay Tibor festőművész, grafikus, szobrász és tanár végrendeletileg hagyta szülővárosára alkotói hagyatékát és jelentős műgyűjteményét. A többségében az életmű második felének munkáit tartalmazó kollekció, mely többek között körülbelül ötezer grafikát, háromezer festményt, nagyszámú kerámia munkát és szobrot tartalmaz, a száznegyvenhárom darabból álló etnográfiai gyűjteménnyel együtt került Békéscsabára.

A Munkácsy Mihály Múzeum új állandó Jankay–Kolozsváry–Tevan-kiállítás előkészítésén dolgozik, amíg azonban a tárlat megvalósul, kamarakiállítások rendezésével szolgál a téma iránt érdeklődő közönsége számára. Elsőként Jankay Tibor 1920-as években, Párizsban töltött időszakait felelevenítő kiállítást nyitott 2023 decemberében.

A Magyarországon kényszerűen megszakadt tanulmányait Jankay rövid németországi és ausztriai kitérő után a párizsi Julien Akadémián zárta le, majd nem sokkal később lehetősége nyílt a francia fővárosba való visszatérésre is. Gyűjteményünk első párizsi rajzai 1924-ből származnak.

Jankay Tibor a legjobbkor volt a legjobb helyen. Az első világháború nélkülözései, veszteségei, traumái után Párizs fellélegzett. 1920-ban addig sohasem látott pezsgés indult a szabadság eufóriájában élő városban. Ez volt a „les années folles”, az őrült évek évtizede.

Jankay Tibort felélénkítette a korabeli francia főváros lüktető művészélete. Képes volt rákapcsolódni a vibráló változások hullámhosszára, felkeltette az érdeklődését az új, a még nem látott. Elfogadta és belépett a más gondolatkör, az új formák, a szokatlan kifejezésmód világába.

Az Egy csabai az őrült évek Párizsában – Jankay Tibor című kiállításra választott műtárgyanyag döntő része a Jankay hagyaték Békéscsabára érkezése óta eltelt évtizedekben nem szerepelt közönség előtt. Az alkotó kísérleteit illusztrálandó, a művészetére gyakorolt párizsi hatást a kiállításban jól elkülönülő, karakteres műcsoportokkal mutatjuk be.

A képzőművészeti alkotásokhoz a város korabeli hangulatát megidéző filmek mellett fényképek sorát társítottunk, megnyitva látogatóink előtt a térbeli és időbeli utazás lehetőségét. A bemutatott műtárgykollekción és az azt kísérő fotógyűjteményen belül különválasztottuk a nappal és az éjszaka birodalmát, a bárki által megélhető hétköznapi valóságot és egy titkos, csak kevesek által ismert varázsos világot. Hogy milyen ez a világ? Van olyan, hogy derűs, máskor rideg és kíméletlen. Elvétve lehet angyalian tiszta, de inkább szenvedélytől, vágyaktól fűtött, nem egyszer vérbő. Ahogyan az őrült évek Párizsában a nemzetközi művésztársadalom csabai tagja, Jankay Tibor is láthatta…

Gyarmati Gabriella művészettörténész

További programok »

FEL