Tebe tippek a karácsonyi ajándék csomagolásához

2020. december 18. 13:14 | Such Tamás

A „Csomagolópapír az ünnep egyik legnagyobb vesztese” munkacímmel kerestem meg Pocsaji Csillát, a békéscsabai Tebe – hulladékmentes bolt tulajdonos-vezetőjét.

– Eredendően a szegény párának, azaz a csomagolópapírnak nem túl fényes az ünnepi karrierje, hiszen maximum, ha 15 percig ragyog a fa alatt – mondom Pocsaji Csillának –, majd felteszem neki a kardinális kérdést, hogy tapasztalata szerint fel tudjuk-e még valamire használni a karácsonyi csomagolóanyagot?

„Úgy gondolom, a (munka)cím a vesztes – válaszolja. – Javaslom, induljunk el a kályhától: mit is rakok bele a csomagolóanyagba? Sajnos most leginkább szemetet, azaz bóvlit. Természetesen megértem, hogy ebben a vírusos időszakban az embereknek nincs lelkierejük tüzetesen vásárolni, és emiatt nem lesz minőségi ajándék a fa alatt. De a vége mindig az, hogy beszaladunk a multiba, és megvesszük a kétszer használatos pizsamákat, takarókat, amelyek szinte addig nyújtanak örömöt, amíg az ember kibontja a csomagot, és néhány hónap múlva mennek a kukába.”

Hozzáfűzi, a csomagolóanyag sokkal kevesebb nyersanyagot igényel, mint az a sok kommersz termék, amiről fentebb beszélt; miközben nem sokkal drágábban rengeteg jó minőségű magyar árut lehet vásárolni.

 

Tebe portrékák – Fotó: behir.hu/Such Tamás

Tebe portékák – Fotó: behir.hu/Such Tamás

 

Elmondja, közel 5 éve törekszik a hulladékmentességre, de még náluk is van egy jó fióknyi „vándor” ajándéktasak, amely egyébként az átlagember számára a leghulladékmentesebb verzió. „Mert az idén én adom, jövőre te adod vissza, és nem tépjük szét” – fűzi hozzá.

Aláhúzza, az egyik legjobb megoldás az egyszerű, sima újrahasznosított papír, mert 90 százalékban színezetlen, vegyszerezetlen áru. Ezeket a papírokat szó szerint a komposztálónkba is betehetjük, de a szelektív kukába is, mert nagyon gyorsan elbomlik, és újrahasznosítható.

Ezzel kapcsolatban felteszi azt a kérdést, amit már nem egyszer megkapott az élete során: „Milyen karácsony az, amikor nem csörög a papír a fa alatt?” Majd meg is válaszolja: „Igazából a gyereknek az a csoda, amit akkor kap, amelyre később örömmel gondol vissza. Ha cukros-zsíros kenyeret, akkor az, ha csillogó csomagokat, akkor az a varázslat. Az én gyerekemnek az az ajándék, amit én adok.”

Példaként megemlíti, egy homogén papírral csomagolt ajándékot gyönyörűen át lehet kötni kendermadzaggal, illetve szárított naranccsal, fenyőággal, csipkebogyóval, vagy egy tobozzal tetszetősen fel lehet díszíteni.

Azonfelül vásárolhatunk erre a célra gyártott hatalmas textilkendőt is, amellyel tizenévekig be lehet csomagolni az ajándékokat, és nem is kell kidobni.

„Visszalépve, ha az ajándékbontást követően megmentjük a csillámporos, csillogós csomagolónkat, ugyan egy-két alkalomra új életet adhatunk neki, de az csak egy félkörnyezettudatos cselekedet. Ezzel talán csak a lelkünket nyugtatjuk meg, de nem mentjük meg a Földünket annak a környezeti terhétől” – fűzi hozzá.

 

Pocsaji Csilla, a Tebe – hulladékmentes bolt tulajdonos-vezetője – Fotó: behir.hu/Such Tamás

További programok »

Gazdaság

Czomba Sándor: Jövőre 9 százalékkal nő a minimálbér

Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér. Nem volt egyszerű, de megszületett a bérmegállapodás a kormány, a munkáltatók és a munkavállalók képviselői között - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
11:18
FEL