Idén júniusig a munkavállaló, foglalkoztatott által fizetendő nyugdíjjárulék mértéke változatlanul 10 százalék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék mértéke pedig 8,5 százalék. A munkáltatót, kifizetőt, egyéni vállalkozót, mezőgazdasági őstermelőt terhelő szociális hozzájárulási adó mértéke 17,5 százalék, melyből számos jogcímen adókedvezmény is érvényesíthető.
A munkaerőpiacra lépők, a három, vagy több gyermeket nevelő munkába lépő nők, a megváltozott munkaképességű személyek, vállalkozók esetében továbbra is jelentős kedvezménnyel lehet számolni. Ugyanígy a szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatottak, vagy a kutatók utáni szochó kedvezmény is előnyös a munkaadók számára.
A pénzbeli társadalombiztosítási ellátások összege a minimálbér, illetve a bérek emelkedésének köszönhetően 2020 évben tovább növekedik.
A minimálbér és a garantált bérminimum idén is jelentősen, 161.000.-Ft-ra, illetve 210.600.-Ft-ra emelkedett, mely kedvezően befolyásolja a társadalombiztosítási ellátások összegét is. A táppénz legmagasabb összege így napi 10.733.-Ft, míg a gyermekgondozási díj (GYED) és a januártól igényelhető nagyszülői GYED maximuma havonta már 225.400.-Ft.
Az öregségi nyugdíj összegének számítási módja 2020-ban lényegében nem változik. Idén júliustól az 1956-ban született korosztály éri el a nyugdíjkorhatárt, mely esetükben a 64. életév betöltését követő 183. nap. A Nők 40 program folytatódik, így öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül továbbra is jogosult az a nő, aki legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik.
Dávid Ferenc főosztályvezető
Békéscsabai Járási Hivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály