Az „utazás TÉRben és IDŐben" – Békéscsaba az évezredek idővonalán című időszaki kiállítás régészeti egységén dr. Bácsmegi Gábor régész muzeológus, a kiállítás szakmai kurátora kalauzolta végig az érdeklődőket. A tárlatot megtekintő Turbucz család most először járt a megújult Munkácsy Mihály Múzeumban.
– Mint békéscsabai lokálpatrióta és mint régiségekkel foglalkozó ember, ez a téma izgat és érdekel engem, illetve szerettük volna a családommal látni, mivé változott a régi múzeum – mondta el Turbucz László. Hozzátette, hogy számára és családja számára a legérdekesebb az volt, hogy a leletek nagy részét Vésztő, Szeghalom és Körösladány környékén fedezték fel. Ennek a folyóvíz az oka, ami nem csak a korabeli közösségek lakhatását, megélhetését segítette, hanem a szállítás szempontjából is központi szerepet játszott.
Dr. Bácsmegi Gábor ismertette: az új kiállítás régészeti része főként Békés megye területét mutatja be az őskortól egészen a modern korig: a látogatók egy időalagutat végigjárva ismerkedhetnek meg többek között a kő- vagy bronzkori emberek életével.
– Számomra a legérdekesebb egy lábnyom, egy 7000 éves lábnyom: valaki belelépett az agyagba ami megmaradt és a régészek megtalálták. Békéscsaba szempontjából nem is feltétlenül a régészeti részben van a legérdekesebb látnivaló. Kiemelném a tipikus csabai házat, a podsztyenás házat, amit szintén meg lehet majd tekinteni a kiállításon. Illetve a legizgalmasabb darabok közé tartozik még az első Munkácsy Mihály kép, amit a múzeumnak sikerült megszereznie – mondta el a régész muzeológus.
A régészeti tárlaton kiállított leletek a múzeum saját gyűjteményéből, valamint ásatásokról származnak.