A szakközépiskolás kilencedikeseknek a tanítási év végén összefüggő nyári gyakorlaton kell részt venniük. Itt az ideje megkeresniük azt a céget, vagy vállalkozót, amely vagy aki tanulószerződést köt velük, nem csak a nyári időszakra, hanem az előttük álló teljes képzési időre, egészen a szakmai vizsgáig. Csak az a tanuló maradhat az iskolai tanműhelyben, akinek a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamara sem talál képzőhelyet és erről egy igazolást állít ki.
FIGYELEM!
Évet kell ismételnie annak, akinek sem tanulószerződése nincs, sem kamarai igazolása arról, hogy benn maradhat az iskolai tanműhelyben. A külső gyakorlati képzőhely keresésében segítséget nyújt az iskola és a kamara is. Akik időben lépnek, még válogathatnak, hogy a legjobb helyre kerüljenek. Akik nem veszik ezt komolyan és az utolsó percre hagyják a keresést, meg kell elégedjenek esetleg egy más településen lévő vállalkozással. Az idő a cégeknek is fontos tényező, hiszen nekik egy kamarai ellenőrzésen is át kell esniük, amikor is bizonyítaniuk kell, hogy megfelelő tárgyi és személyi feltételekkel rendelkeznek a tanuló gyakorlati képzéséhez.
A tanulószerződést a tanuló köti a vállalkozással, kiskorú tanuló esetén a szülő írja alá. Mindig hangsúlyozzuk, hogy a tanulószerződést aláírás előtt el kell olvasni, mert nagyon fontos dolgokat tartalmaz és az aláírással mindkét fél kötelezettségeket vállal magára. A vállalkozó pl. azt, hogy havi tanulói juttatást fizet a tanulónak, amely után a közterheket is megfizeti, így a tanuló biztosítottá válik. Biztosít továbbá számára kedvezményes étkezést, munkaruhát, tisztasági és védőfelszerelést. Köt rá felelősségbiztosítást és elviszi foglalkozás-egészségügyi orvosi vizsgálatra. Mindezért cserébe a tanulónak becsülettel el kell járnia a gyakorlatra és meg kell tennie mindent annak érdekében, hogy elsajátíthassa választott szakmája alapjait.
A tanulószerződést a kamara jegyzi ellen és őrködik afelett, hogy mindkét fél megtalálja a számításait, a cég az utánpótlását, a tanuló a gyakorlati tudását. (x)