A beszélgetés szervezője és kiötlője, illetve házigazdája az intézmény munkatársa, Földesi Csenge volt. Az apropót és a témát az adta, hogy az endometriózis hónapjában minél szélesebb női kört tájékoztassanak a betegség tüneteiről, hatásairól, megelőzéséről. Akik az est folyamán részt vettek a beszélgetésben: Dr. Krizsán Mária szülész, nőgyógyász, meddőségi specialista, Garay Éva pszichológus és Soós Emőke bábszínész.
Az est folyamán a jelenlévők tájékozódhattak arról, mi is az endometriózis.
Az endometriózis a termékeny életkorban lévő nők körülbelül 10 százalékát érintő, krónikus, jóindulatú betegség. Méhnyálkahártyához hasonló – endometrium – szövet megjelenését és szaporodását jelenti a méh üregén kívül, leggyakrabban a kismedencében, a petefészkekben, illetve a hashártya felszínén. Ezek az endometriózis szigetek összhangban állnak a menstruációs ciklussal, ennek hatására belső szervi összenövések, immunológiai reakciók és sejtmediátor anyagok felszabadulása ciklikus fájdalmat és meddőséget okozhatnak.
A betegség okozta elváltozások érinthetik a méh izomzatát, a méhen kívüli hasűri és nemi szerveket, így a petefészket, petevezetéket, hüvelyfalat, a vastag-, vég-, illetve ritkábban a vékonybelet; a húgyhólyagot és a húgyvezetéket, sőt akár a májat, vesét, tüdőt is.
Abban az esetben, ha az endometriózis nemcsak a szövetek felszínén helyezkedik el, hanem azok állományába hatol, mélyen infiltráló endometriózisról beszélünk. A betegség kialakulásának pontos oka nem ismert. Az általánosan elfogadott elmélet szerint a legtöbb nőnél előforduló retrográd menstruáció (a menstruációs folyadék fordított irányú, hasüreg felé történő távozása) okozza az endometriózis kialakulását.
Juhász Zoltán, az intézmény vezetője a Behir.hu-nak elmondta, hogy hasonló beszélgetések várhatóak a közeljövőben is.