– A napkeleti bölcsek a pogány világot személyesítik meg, akik felkeresték Jézust messze országokból,és ők is hódoltak a messiás király előtt. Jézus pedig kinyilvánította azt a szándékát az Atyaistennel közösségben, hogy ő az egész világot jött megváltani, nemcsak a zsidó népet, hanem minden embert. Ez valójában ennek az ünnepnek az üzenete. Másodsorban pedig az, hogy a világ előtt is nyilvánvaló lett: Jézus valóban az Isten fia. Régebbi liturgia szerint ezen a napon ünnepeltük Jézus megkeresztelkedését és az első csodáját is – fogalmazott Szigeti Antal, a Páduai Szent Antal-társszékesegyház plébánosa.
Az ünnephez számos szokás kötődik, többek között a karácsonyfák lebontása és a házszentelés is.
– A legjellegzetesebb szokás, ami kapcsolódik ehhez az ünnephez, az a házszentelés. Vannak még helyek, falvak, ahol szinte mindenhova meghívják a papot és megszenteli a házukat. Ezen a napon, az ünnep nevéből is adódik, hogy szentelik és áldják meg a vizet, amelyet azután hazavisznek a hívők. Ez a keresztségünkre emlékeztet bennünket, a vízből fakad az élet, nemcsak testi, földi értelemben, hanem lelki értelemben is, aki hisz és megkeresztelkedik az üdvözül – tette hozzá a plébános.
A vízkereszt a karácsonyi ünnepek zárónapja, ezután kezdődik a húshagyó keddig, idén március 4-ig tartó farsangi időszak.