Egy korszak zárul le azzal az otthonok és a közterületek világításának történetében, hogy szeptember 1-től a halogénizzók az Unió tiltólistáján állnak.
A LED-korszak hajnala
Ezt követően az Unió világítása lényegében a LED-es technológiára épül majd. Az ilyen izzókról elmondható, hogy nagyjából annak az energiamennyiségnek a 20 százalékát igénylik teljesítményükhöz, mint amennyit a halogénes változatok felvesznek.
Nem elhanyagolható körülmény az sem, hogy a halogénes izzók kivonása a számítások szerint évente mintegy 15 millió tonnával kevesebb károsanyag-kibocsátást eredményez.
Pro és kontra
Egyes elemzők, energetikai szakemberek ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, a drágább LED-es izzók nagyobb költséget jelentenek, így például a szegényebb családok, amit nyernek a réven, elvesztik a vámon.
Például egy átlagos brit háztartás - egy 2012-es kormányzati felmérés szerint - átlagosan 10 halogénizzóval rendelkezik.
Könnyen lehet, hogy sokaknak az olcsóbb, de kevésbé hatékony kínai gyártmányú izzókkal kell beérniük. Egyesek szerint ezért célszerű lenne meghagyni a választás lehetőségét a vásárlóknak, azaz a halogén izzókat forgalomban kellene tartani.
Mások ugyanakkor azt mondják, még ha a LED-es izzók drágábbak is, hosszabb távon sokkal kifizetődőbb azok választása.
Míg egy halogénizzó átlagos élettartama 2 év, addig egy LED-izzó akár 15 évig is működik. Így annak költsége igazolhatóan már akár egy év után is megtérülhet az energiaszámlákon való spórolással.
Arról egyelőre nincs egyértelmű információ, mi lesz a most forgalomban lévő halogénizzók sorsa. Minden valószínűség szerint, a kereskedők még eladhatják az ilyen technológiára épülő, világításra szolgáló eszközeiket, de új áruval már nem tölthetik fel a polcokat.
Forrás: Origo Gazdaság