Székely szabadság napja: Minden magyar számít, legyen határon belül vagy kívül

2024. március 10. 18:51 | Csiffáry Zsuzsanna

A székely szabadság napjára emlékeztek Békéscsabán a Szent István téren, vasárnap délután.

A székely szabadság napja alkalmából tartott rendezvényen először a magyar, majd a székely himnuszt énekelték el a megemlékezők.

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

Mint ismert, a Székely Nemzeti Tanács 2012. január 6-i határozata alapján március 10-e a székelység összetartozásának napja. 1854-ben ezen a napon végezték ki a marosvásárhelyi Postaréten Bágyi Török János kollégiumi tanárt, Martonosi Gálffy Mihály ügyvédet és Nagyváradi Horváth Károly földbirtokost, akik a Makk-féle összeesküvés tagjaiként az elbukott magyar forradalom és szabadságharc lángját szerették volna újra fellobbantani.

A rendezvényt Barcs Anikó szervező koordinálta. Szűcs Benjámin Ottó pedagógus hangsúlyozta, hogy a különleges nap 2012 óta kiemelkedő jelentőségű a székely magyar közösségeknek. Ilyenkor ugyanis megerősödik a nemzeti identitás, és felsejlik a remény a pozitív jövőkép iránt. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

A program részeként Herczeg Tamás országgyűlési képviselő köszöntötte az egybegyűlt megemlékezőket. Mint mondta, a székelység, akárcsak a Kárpát-medence többi magyar közössége, számíthat a magyar kormány kiállására és támogatására.

– Amikor autonómiáról beszélünk, akkor legtöbbször területi autonómiára szokott mindenki gondolni. Holott a különböző kategorizálások értelmében nem kizárólag ez a megközelítés létezik. Így gondolhatunk kulturális, gazdasági, közösségi és személyi autonómiára egyaránt. A tömbben élő közösségek számára a területi autonómia, a szórványban élők számára a személyi elvű, illetve a kulturális autonómia elérése lehet a cél – fogalmazott. 

 

Fotó: Csiffáry Zsuzsanna/Behir.hu

 

Hozzátette, hogy Magyarország kormányának minden magyar számít, legyen az határon belüli vagy túli, diaszpórában élő, éppen ezért minden magyar számíthat a támogatásra. 

Az országgyűlési képviselő beszéde után verssel közreműködtek Bartus Gyula és Csurulya Csongor, a Békéscsabai Jókai Színház színművészei. Kabai Gábor pedig zenei játékával és énekkel színesítette a műsor tartalmát.

További programok »

Itthon

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
18:24
FEL