A szarvasmarha-tenyésztő gazdák helyzete Békés vármegyében

2024. január 31. 10:19 | Fajó Attila

Békés vármegyében a szarvasmarhát tenyésztő gazdák jól zárták a 2023-as évet. A gazdaságokban mindig van megoldandó probléma, de összességében a marhatartóknak nem lehet okuk panaszra.

A mezőgazdaság a 2022-es rekordot döntő aszály után végre talpra állni látszik az állattartással foglalkozók nézőpontjából is. Egy Gyulához közeli farmon mintegy 100 szarvasmarhát tenyészt a családi gazdálkodó Tóth Krisztián. A gazdaság vezetőjének elmondása szerint a tavalyi év a vártnál sokkal jobban alakult a 2022-es esztendőhöz képest.

 

 

– Minden tartalé országos szinten elfogyott az aszály évében. A Dunántúlról hordták, sokan vették a takarmányt, nyilván horroráron, ami sokkal többe került, mert volt egy óriási szállítmányozási díj rajta, Ezzel ellentétben a 2023-as év nem is közepes, hanem még annál is jobb év volt. Annyi takarmányt be tudtunk gyűjteni, hogy egész évre elegendő az állatoknak – nyilatkozta hírprotálunknak a gyulai állattartó gazda. 

 

 

A családi gazdálkodó kiemelte: a tapasztalatuk az, hogy a keresztezett fajtájú szarvasmarhák tenyésztése a legkedvezőbb. Mint mondta, egy-egy fajta szívóssága és tejhozama fontos lehet a születendő borjak nevelésénél. Ez a magyar tarka és a limuzin fajta keresztezésével véleménye szerint megvalósítható. A gazda kitért arra is, hogy jelen piaci körülmények között alacsony a kereslet a húsmarhára, amit a megnövekedett gazdasági inflációval magyaráznak a szakemberek.

További programok »

Gazdaság

Sok az idős és kevés a nő jelenleg a hazai agráriumban

A mezőgazdasági irányítók harmada már 65 éves vagy idősebb, valamint 10-ből mindössze 3 nő. A korosztály öregedő, a nemek aránya pedig még koránt sem egyenlő a hazai mezőgazdaságban. Jó hír viszont, hogy a képzettséggel rendelkezők száma már jelentős ideje emelkedik.
2024. május 1. 07:24
FEL