A megnyitón a versenyző diákok eskütételét követően a zsűri is ünnepélyes esküt tett. Előbbiek arra, hogy külső, nem engedélyezett eszközök nélkül, tudásuk legjavát használva vesznek részt a versenyen, míg a döntnökök arra tettek fogadalmat, hogy részrehajlás nélkül bíráskodnak a diákok munkái felett.
Az ünnepélyes megnyitót egy rövid társastánc bemutató is színesítette, illetve egy verset is meghallgattak a résztvevők, akiknek az arcán már némi feszültség volt felfedezhető. Egyrészt izgalmas két nap vár rájuk, másrészt valószínűleg ott motoszkál mindegyikük fejében, hogy ha jól teljesítenek, akkor nekik már a szakmai tárgyakból nem kell vizsgát tenniük, felszabadulnak.
A verseny első napján a cukrásztudásukról adnak számot a diákok. Anyag-kosár összeállítást követően ismerhették meg a napi versenyfeladatot. A szerdai napon hasonló elven a pékműhelyben versenyez a 15 döntős tanuló.
A zsűri elnöke a verseny előtt kiemelte, hogy olyan feladatokat állítottak össze a keddi és szerdai napra, hogy azok öt-öt óra alatt elvégezhetőek legyenek. Mint hangsúlyozta, a mesterséges intelligencia korszakában sok esetben már nem ők tanítják a diákokat, hanem ők is tanulnak a fiataloktól. – Hihetetlen mennyiségű információ és tudás áll a diákok részére az interneten. Aki ebben a szakmában tanul és nem csak csetelésre használja a mobilját, hanem a szakmai információkat is nézi és tanul belőle, az sokkal többet tanulhat, mint régen. Ezek a diákok, akik itt vannak a döntőben ilyenek – mondta Nardai Anita, a verseny zsűrielnöke.
– A tanulóknak szóló szakmai versenyt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezte. A megrendezése egyrészt nagy kihívás, másrészt megtiszteltetés – mondta a megnyitó előtt az iskola igazgatója, Eke Ibolya. – A pék-cukrász szakma tanulóinak ez a legrangosabb versenye. Nekünk is indult idén tanulónk, aki a döntőbe is bejutott. Tavaly a mi diákunk nyerte ezt a versenyt, amire nagyon büszkék vagyunk, többek között ezért is rendezhetjük meg az idei versenyt – nyilatkozta a Békéscsabai SZC Zwack József Technikum és Szakképzőiskola igazgatója.
A rendezvény a Nemzeti Foglalkoztatási Alap támogatásával valósul meg. A támogatást a kultúráért és innovációért felelős miniszter biztosítja.