A vádlottak 2016. decemberében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőreiként egy szarvasi sörfőzde éves készletfelvételét hajtották végre, melynek során nem tártak fel jogsértést. Az ellenőrzés befejezését követően a gazdasági társaság képviselője ingyenesen sört ajánlott fel a terhelteknek, amelyet elfogadtak, de azt a lebukás kockázata miatt nem a helyszínen, hanem csak később vették át.
A Gyulai Törvényszék 2019. október 16-án meghozott ítélet szerint az egyik terheltet 3 rendbeli hivatali visszaélés bűntette, befolyással üzérkedés bűntette, 3 rendbeli – két esetben társtettesként elkövetett – hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás bűntette miatt 1 év 6 hónap fogházban végrehajtandó szabadságvesztésre, 2 év közügyektől eltiltásra és 50 000 forint pénzbüntetésre, míg a társát bűnpártolás bűntette miatt 240 000 forint pénzbüntetésre ítélte.
Ezen az eseten kívül a terheltek egyike 2016. augusztusában három cég képviselőjét telefonon tájékoztatta arról, hogy az általuk üzemeltetett sörfőzdében illetve telephelyükön ki, mikor és milyen célból fog jövedéki ellenőrzést tartani. A terhelt a hivatali munkája során tudomására jutott adatot azzal a céllal közölte az arra nem jogosult személyekkel, hogy azok felkészülhessenek a hatósági ellenőrzésre és ezáltal elkerülhessék az esetleges jogsértés miatti hatósági eljárást.
Ugyanez a terhelt a szabálytalan bérfőzetés miatt indult jövedéki eljárásban két liter pálinkát vett át a szeszfőzdét üzemeltető vállalkozótól abból a célból, hogy az ügyben ténylegesen eljáró pénzügyőrt befolyásolja az elfogulatlan intézésében. Más esetekben az adóhatósági eljárásban a jövedéki terméket a sörfőzde képviselőjének kezdeményezésére, szabályellenesen a szennyvízcsatornába öntötték, illetve több eljárás során ingyenes ebédet illetve sört fogadtak el.
Az elsőfokú ítélet ellen az elsőfokú ügyészség valamint a terheltek és védőik is fellebbezést jelentettek be. Az ügyészség a vádlottak terhére, a bűnpártolást megvalósító terhelt cselekményének eltérő minősítése valamint a büntetések súlyosítása érdekében fellebbezett, amit a másodfokú ügyészség fenntartott.
A fellebbviteli főügyészség megítélése szerint a korrupciós bűncselekményt elkövető terheltekkel szemben a kiszabott büntetések többsége aránytalanul enyhe, a több bűncselekményt is elkövető vádlottal szemben hosszabb tartamú szabadságvesztés és közügyektől eltiltás valamint magasabb összegű pénzbüntetés, továbbá a szabadságvesztés végrehajtási fokozatának börtönre történő megváltoztatása, míg a vádlott-társával szemben az elsőfokú bíróság által kiszabott pénzbüntetés mellett végrehajtásában próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása indokolt. Az ügyben másodfokon a Szegedi Ítélőtábla jár el.
Forrás: Szegedi Fellebbviteli Főügyészség