A tábor vezetője Sensei Sáfár László IX. DAN volt - azaz most már X. DAN, ugyanis az American JKA Karate Szövetség a tábor alatt adományozta a 84 éves Sensei-nek, Karate nagymesternek ezt a magas fokozatot. Vele készítettek az esemény szervezői egy interjút, amelyet az alábbiakban olvashatnak.
– Hogyan élte meg a járvány időszakát?
– Ez egy szerencsétlen helyzet. Ezt véleményem szerint meg kell állítani, mert mindennek mennie kell. Az élet nem állhat meg! Mi nem álltunk meg emiatt, még lélegzetvételnyire sem. Nem lehet bezárkózni és elzárkózni a világtól. Mindenki azon dolgozik, hogy a gazdaság ne álljon meg. A karate része az életnek, a tanítók, a fekete övesek életének ugyanúgy, mint az evés, ivás és a többi dolog.
– Hogyan érintette az AJKA szervezetét a koronavírus?
– Nagyon nehezen dolgozunk. Amerikában bezártak a tornatermek, sokan szabadtéren edzenek. Magyarországon még viszonylag szerencsés a helyzet, mert vannak még nyitva tartó termek. Mindent megpróbálunk, tesszük, amit tenni tudunk. Van egy mondás: ha megvan az akarat, megvan a lehetőség. Szerintem megmagyarázni mindent meg lehet, de egy problémát sem oldott meg csak a magyarázat.
– A résztvevők nincsenek sokkal kevesebben, mint korábban és a zöme fekete öves. Nekik volt meghirdetve, vagy ők a legelhivatottabbak?
– Ők értik meg leginkább, mit kell tenni. Sok színes öves fél a vírustól, illetve a szülők féltik a gyerekeket a tábortól, amit én megértek. De, akik itt vannak, ezen túl vannak, Ők a „kemény mag”. Hárman például az USA-ból jöttek. Nekik két tesztet kellett csináltatniuk, vizsgálaton mentek át, és mégis itt vannak velünk. Hisznek, hisszük abban, hogy ezt a vírust le tudjuk győzni. Erősek vagyunk, túléltük a két világháborút, Trianont, de mégis itt vagyunk.
– Idén a páros küzdelmi gyakorlatoknál a támadások a levegőbe történtek, és a védések és visszatámadások szintén. Az egészségvédelem miatt van így?
– Igen, hiszen megteszünk minden óvintézkedést az egészség érdekében: távolságtartás, nincs érintkezés.
– Mi idén a tábor fő témája?
– Két téma a tábor fő anyaga. Az egyik az úgynevezett izomdinamika kérdése, vagyis a hirtelenmozgás, és az adott pillanatban történő megfeszülés is ennek a dinamikának a függvénye, ezt fejlesztettük. A másik, az izom szorítás és lazítás.
– A tábor övvizsgával szokott zárulni. Itt DAN-ra vizsgáznak majd? Ön szerint mennyire sikerült a résztvevőknek ilyen körülmények között felkészülni a vizsgára?
– A felkészülés nem két napig vagy egy hétig tart. A magas fokozat megszerzéséhez legalább hat hónapos munka kell, és az oktató felelőssége, hogy megtanítsa azt, ami ehhez a vizsgához szükséges. Tréfásan azzal szoktam buzdítani a vizsgázókat, hogy: „Aki megbukik, azt megölöm! Ne okozzatok csalódást!” Én szigorú vizsgáztató vagyok, de engem is bánt, ha valaki megbukik, mert én nem ezt akarom. Olyan öröm, ha együtt tudunk örülni a sikernek!
– Milyen tervei vannak még erre az évre?
– Írtam egy nagyon fontos könyvet a karatéról! Ennek a kiadása folyamatban van, már majdnem elkészült. Minden benne lesz, amit a karatéról tudni kell. Le lesz fordítva magyarra, kiadjuk Magyarországon is. Mind a 24 befejezett fejezet technikai elemekről szól, a fordulásos, a dinamikus erőről, a rúgás technikák, a blokkolások, mind-mind benne lesz, de emellett leírtam néhány régi történet, ami velem történt meg az évtizedek alatt. 45 éve írom ezt a könyvet, nem egyszerű dolog, ez az életem összegzése is. Állandóan csiszolom. A tanítványaim mondták is tréfásan: Sensei, ne vegye kezébe a kéziratot, mert mindig változtat benne valamit!
Forrás: József Attila Lakótelepi Tömegsport Egyesület Shotokan Karate Szakosztálya