Semmi sincs veszve! – Elhagyott dolgainknak megvan a biztos helye

2025. február 8. 15:20 | Bere Mátyás

Az elhagyott tárgyak gyakran a rendőrséghez, a települések polgármesteri hivatalához vagy az érintett szolgáltatók telephelyeire kerülnek. A szabályok szerint a tulajdonos meghatározott ideig jelentkezhet azokért, ha ez nem történik meg, akkor akár a szerencsés megtalálók is jól járhatnak.

A városházára a lakosságtól, valamint a rendőrségtől kerülnek be talált tárgyak, amelyek jellemzően telefonok, kulcsok és pénztárcák, valamint kerékpárok.

– Jogszabály szerint nyolc napja van a megtalálónak arra, hogy a talált tárgyat vagy a rendőrségre, vagy pedig a területileg illetékes polgármesteri hivatalba bevigye. Innentől kezdve nyilatkoznia kell arról, hogy hol, mikor, milyen körülmények között találta a tárgyat, illetőleg arról is nyilatkozhat, hogy amennyiben az eredeti tulajdonosa nem kerül elő, akkor igényt tart-e erre a tárgyra. Az eljárásrend pedig ezt követően az, hogy 90 napig kötelesek vagyunk megőrizni a talált tárgyat – fejtette ki Urbán-Zsilák Klára, a békéscsabai polgármesteri hivatal közigazgatási osztályának vezetője.

90 nap eltelte után, amennyiben a tulajdonos nem jelentkezik, akkor a város honlapján hirdetményben keresik a tulajdonost, ha ezután sem ad jelet, akkor amennyiben a találó igényt tartott rá, átveheti a tárgyat a polgármesteri hivatalban.

 

Fotó: Bere Mátyás / Behir.hu

 

Amennyiben, a tömegközlekedés járatain, múzeumban, színházban, hivatalban vagy áruházban hagyta el valamilyen értékét, azt az adott szolgáltatónál kell keresse.

A MÁV járatain például közel 23 ezer tárgyat találtak 2024-ben. Az utasterekben a megszokott tárgyakon túl, hagytak el például rollereket, bakelitlemezt, de még egy televíziót is.

– A MÁV-csoport már egy egységes rendszerben kezeli a talált tárgyakat, tehát függetlenül attól, hogy vonatjáraton vagy buszon vesztették el az utasok. A MÁVDIREKT éjjel-nappal elérhető telefonszámán lehet a legegyszerűbben és leggyorsabban érdeklődni az elvesztett tárgyukat keresők. Azt is fontos tudni, hogy az első pár napban ezeket a talált tárgyakat az adott térség központi gyűjtőjében találhatják meg. Nyolc napot követően egy központi gyűjtőhelyre viszik a tárgyakat, ahol 90 napig őrzik azokat – fogalmazott Váczi Viktor, a MÁVINFORM sajtóügyeletese.

Békéscsaba bevásárlóközpontjában igyekeznek felkutatni az elhagyókat, akár a közösségi médián keresztül is. Míg korábban jellemzőek voltak az elhagyott mobilok, mára ez megváltozott.

– Ma már sokkal inkább a különböző iratok, személyi igazolvány, lakcímkártya, buszbérlet, diákigazolvány illetve természetesen a bankkártyák. Ez utóbbi esetben azt szoktuk tenni, hogy a kártyához tartozó bankot megkeressük, és ebben az esetben ők járnak el – fejtette ki Hrabovszki György, a Csaba Center igazgatója. Hozzátette: nagyobb összegű kézpénztől a hallókészülékig sok mindent találtak már, és jellemzően a készpénz az, ami általában nem talál gazdára.

 

További programok »

FEL