Röplabda: Három szettben nyert, kupadöntőben a BRSE

2021. március 13. 20:58 | Kovács Dávid

A Swietelsky-Békéscsabai Röplabda SE 3-0-ra legyőzte az 1.MCM-Diamant Kaposvár együttesét a női Magyar Kupa második elődöntőjében. A csabai klub harmadik kupagyőzelméért szállhat harcba a Fatum Nyíregyháza ellen vasárnap este.

Swietelsky-Békéscsabai Röplabda SE – 1.MCM-Diamant Kaposvár 3:0 (20, 19, 26)
K&H női röplabda Magyar Kupa-elődöntő, Budapest, Ludovika Aréna, zárt kapuk mögött. Vezette: Jámbor T., Horváth M.
BRSE: Vander Weide 10, PEKÁRIK 12, DRPA 15, Glemboczki 8, GRUDINA 11, Kosekova 2. Csere: MOLCSÁNYI (libero), Cicic, Zhidkova 1. Vezetőedző: Tóth Gábor
Kaposvár: Bodovics 4, HELIC 14, Klisura 10, KHARCHENKO 14, Király-Tálas 4, Szűcs K. 4. Csere: Szpin, Hegyi (liberók), Kump, Matic 2. Vezetőedző: Sasa Nedeljkovic.

A két együttes az Extraliga elődöntőjében is találkozik, az a párharc az egyik csapat harmadik győzelméig tart majd. Most azonban csak egy mérkőzés döntött arról, hogy ki léphet pályára a Nyíregyháza ellen a vasárnapi fináléban.

A csabai együttesbe visszatérhetett kisebb sérülése után Tina Grudina és Pekárik Eszter is. Jól is kezdett a BRSE, az első két pont megszerzése után maradt is csabai kezekben az előny. Lindsey Vander Weide akciója után három volt a különbség (8-5). Több kaposvári hiba is következett, majd Marta Drpa pontja után már a korábbi csabai sikeredző, Sasa Nedeljkovic kért időt (13-8). Jót is tettek az edzői szavak a somogyiaknak, egy 3-1-es roham után már Tóth Gábor szólította magához játékosait (14-11). A Kaposvár ugyan egyenlíteni is tudott, de a vezetést nem vette át, sőt, Vander Weide ütését követően már másodszor formált „T” betűt kezeivel Nedeljkovic mester (19-17). A Diamant nem adta fel, azonban Szűcs Kinga két rontása után nehéz helyzetbe került (22-19). A szetthajrában nem kegyelmezett a BRSE: Pekárik Eszter centerakcióból juttatta szettlabdákhoz csapatát, majd a második lehetőséget Marta Drpa értékesítette, így a Békéscsaba került előnybe (25-20).

A második felvonás elején először vezetett szetten belül a Kaposvár, a feladó Király-Tálas Zsuzsanna kiváló megmozdulása után (2-3). Ez azonban csak pillanatokig tartott, a csabaiak három ponttal válaszoltak, sőt, Olena Kharcenko szokatlan nyitásrontással nehezítette csapata helyzetét, az ukrán játékos rosszul dobta fel a labdát a szerva előtt (6-4). A kaposváriak dekoncentráltnak tűntek ezekben a pillanatokban, Drpa, Grudina és Pekárik révén négyre nőtt a különbség, Sasa Nedeljkovic pedig időt is kért (10-6). Ébredezett is a Diamant, Sara Klisura feljavult, így együttese tartotta a lépést az ellenféllel (13-11). Molcsányi Rita - mint ahogy az egész mérkőzésen - remekelt mezőnyben, szinte sokkolva a riválist, Vander Weide bombája után pedig jött is a második kaposvári időkérés (15-11). Tina Grudinán nem látszódott a kihagyás, jó százalékkal értékesítette a helyzeteit (16-12). Bodovics Hanna nagyszerű sánca után gyorsan időt is kért Tóth Gábor, a csabaiak pedig eszméltek is, Pekárik Eszter kiváló mezőnymunka után már hatra duzzasztotta a különbséget (19-13). A kaposváriak érezték, hogy zárkózni kell, Bodovics ásza és Kharchenko pontjai után már csak kettő maradt a BRSE előnyéből (19-17). Tóth Gábor ismét magához rendelte csapatát, az ötpontos somogyi sorozatot pedig Vander Weide és Drpa szakította meg, így a kétszeres kupagyőztes várhatta jobb helyzetből a szetthajrát (22-18). Itt pedig ismét nem adott esélyt a BRSE: Pekárik Eszter egy kiváló blokkal harcolta ki a szettlabdákat, majd a csapatkapitány értékesítette a második esélyt, így 2-0-s előnyhöz juttatta együttesét (25-19).

(Fotó: Magyar Röplabda Szövetség)

A Kaposvár szerezte az első pontot a játszmában, de a Csaba villámgyorsan fordított (3-1). A somogyiak azonban kihasználták a koncentrációt veszítő BRSE hibáit Olena Kharchenko révén (4-7). Tóth Gábor villámgyorsan időt is kért, szerette volna megfékezni azt, hogy a rivális lendületbe jöjjön. Ezekben a percekben azonban a háló is a Diamanttal volt, Sara Klisura ászát követően már hat volt a differencia (4-10). Jöttek is a csabai cserék a meccsen először: Marija Cicic és Katerina Zhidkova érkezett Barbora Kosekova és Marta Drpa helyére. A harmadik szett hozta a legtöbb hibát, de ezekből a Kaposvár követett el kevesebbet, valamint Tanja Matic pályára lépése is lendített a teljesítményen (8-14). A csabai vezetőedző nem lehetett elégedett, így a szett közepén másodszor is megszakította a játékot (10-15). A BRSE a kezdőcsapatával tért vissza a csatába, Drpa és Grudina jó akcióit követően már Sasa Nedeljkovic kért időt (13-16). A játékmegszakítást követően Marta Drpa varázsolta a labdát a sarokba, majd Sara Klisura rontott egy támadást, így a kaposvári mester pár pillanaton belül újra eligazítást tartott (15-16). A meccs leglátványosabb labdamenetét a BRSE nyerte, Drpa révén összejött az egyenlítés (17-17). Tina Grudina egy egyszemélyes sánccal átvette a vezetést csapatának (19-18). Kulcsfontosságú pillanatban nyert meg egy videózást a Kaposvár, így kétpontos csabai előny helyett döntetlen állt az eredményjelzőn (20-20). A hajrát Vander Weide kiváló ütése és Klisura hibája vezette fel, majd Marta Drpa újabb akciója után két meccslabdához jutott a BRSE (24-22). A Kaposvár nem adta fel: Olena Kharchenko blokkból és támadásból egyenlített, majd egy rontott somogyi szerva után Klisura újra egalizált (25-25). A végig kiválóan játszó és sérülések után visszatérő centerek döntöttek a végén: Tina Grudina harcolta ki az ötödik meccslabdát, majd Pekárik Eszter juttatta fináléba a csapatát (28-26).

A BRSE szinte végig jobban játszott ellenfelénél, a legkiélezettebb pillanatokban is megfelelően koncentrált, így 3-0-s sikerrel kvalifikálta magát a döntőbe. Vasárnap a kérdés az, hogy a Békéscsaba harmadszor vagy a Nyíregyháza kilencedszer diadalmaskodik a Magyar Kupában! A bronzéremért a Kaposvár és az UTE játszik.