Fórián Zoltán írásában nemrég arról számolt be, hogy a repceolaj ára a pálmaolajé alá esett az Európai Unióban. A folyamatos feldolgozás ellenére világszerte magasak a repcekészletek, ebből fakadóan senki nem akar vásárolni belőle, hiszen Európa, Kanada, Ausztrália is jól ellátott ilyen szempontból. Az üzemanyaggyártás terén sem keresik jelenleg (pedig a repce a biodízel-gyártás egyik alapanyaga – a szerk.). A szakértő szerint a reményt általában a kínaiak tartják életben, de jelenleg náluk is magasak a készletek. Mivel a repceolaj iránti kereslet körülbelül 70 százalékát a biodízel-előállítás teszi ki, a korlátozott kereslet miatt a következő hetekben is áresés várható.
Az Európai Unióban 6 millió hektárra becsülik a haszonnövény termőterületét, itt a repcetermés várhatóan 19,8 millió tonna lesz. A repce árának mérséklődése párhuzamba állítható a kőolaj árának egy éve tartó korrekciójával is. Ezt a fent említett erős üzemanyagcélú felhasználás okozza, de nem egyértelműen következik belőle, hogy ha elindul a felfelé az olaj ára, akkor azonnal magával húzza a repcéét is. Ennek oka a magas készletszint. Az amerikai mezőgazdasági minisztérium a 2022/23-as időszakra a globális repcetermesztést 87,2 millió tonnára teszi, ez 17 százalékkal haladja meg az előző szezonban mért arányt. A globális export harmadával bővül, miközben a készletszint felével emelkedik ebben a szezonban.
Itthon 2022 őszén mintegy 186 ezer hektárra zsugorodott a repce magyarországi vetésterülete, ez utoljára 2012-ben volt ennyire alacsony. A magyar repce-külkereskedelem is ezt támasztja alá: az export csökken, az import emelkedik.
A szakértő szerint a globális árcsökkenések csak abban az esetben érhetnek véget, ha a kőolaj ára komoly fordulatot mutatna be, ezzel párhuzamosan az üzemanyag célú repcefeldolgozás megemelkedne.