Rekordokkal zárja a tanévet az MCC Békéscsabán is

15:25 | Varga Diána

Nemcsak az iskolákban, a Mathias Corvinus Collegiumnál is lezárult a tanév. A tehetséggondozó program népszerűségéről és a mögöttünk álló tanév tapasztalatairól beszélgetett Mittag Mónikával, az MCC békéscsabai képviseletének vezetőjével Kugyelka-Zámbori Eszter a 7.TV Aktuális című műsorában.

– A most lezárult tanév kapcsán milyenek voltak a tapasztalatok?

– 3 évvel ezelőtt indult az MCC békéscsabai képviselete, nagy lendülettel, illetve az ország számos pontján. Magyarországon már több mint 25 éve működik a Mathias Corvinus Collegium tehetséggondozó programja. Vidéken – úgy gondolom – most vagyunk a csúcson, eddig inkább egy építkezési folyamatban voltunk, azonban most már elmondhatjuk, hogy rekordszámú jelentkező volt programjainkra.

– Hogyan épülnek fel, illetve épülnek egymásra ezek a tehetséggondozó programok?

– Már egészen kis korban elindítjuk a tehetséggondozást, ami azt jelenti, hogy általános iskolás 4. évfolyamosok körében is toborzunk. Az 5-8. évfolyamosok számára áll rendelkezésre a „FIT”, azaz Fiatal Tehetség programunk, mely révén 2 hetente szombatonként érdekes, élmény és tapasztalás alapú programot kínálunk, ez kiegészíti az általános iskolai képzést. Olyan témákkal foglalkozhatnak a gyerekek felkészült tanárok vezetésével, amelyekre az iskolában már nincs idő. Ilyen például a csillagászat, az elsősegélynyújtás vagy építészet, de a drónok világába is beleleshetnek, illetve robotikával is foglalkozunk. Sok-sok élménnyel gazdagodhatnak ilyenkor a hozzánk érkezők. Elég intenzívek ezek a napok, de nagyon-nagyon játékosak is, hiszen nagyon jó pedagógusok foglalkoznak a gyerekekkel.

Szeptembertől indul a 8. évfolyamunk, úgyhogy négy osztályunk lesz Békéscsabán. Ennek nagyon örülünk és annak is, hogy ennyien jelentkeztek, hiszen több, mint háromszoros túljelentkezéssel indítjuk szeptemberben a válogatónkat. Ez azt jelenti, hogy 25 gyereket választunk ki abból a jelentkezők közül. Országos szinten 3200 diák jelentkezett a Fiatal Tehetség programba, ez 1000 fővel több, mint az előző évben.

Nagy a lelkesedés a középiskolás programba való jelentkezés esetén is. Több mint 600-an jelentkeztek országszerte. Békéscsabán 21 főt felvételiztettünk, ez a folyamat ettől az évtől indult. Itt már egy komolyabb tesztel válogattuk ki a legjobbakat. Nagyon örülünk, hogy ennyire sokan jelentkeztek erre a programra is. Hetente rendezünk nekik club délutánokat, ahol neves előadók érkeznek hozzánk érdekes témákkal. Ez valamilyen szinten svédasztalnak is nevezhető, mivel a gyerekek azt a témát választják ki, ami őket a legjobban érdekli. Volt már nálunk zöld influenszer, stylist, történelem témában a Szent Korona titkaival ismerkedhettek meg, de még babot is ültettünk együtt. Tehát minden olyan téma, ami kiegészíti az iskolai oktatást és egy szélesebb látókört mutat a gyermekeknek. Ehhez hozzátartozik mind a két korosztálynál, hogy magas szinten, anyanyelvi tanárokkal tanítjuk számukra az idegen nyelvet, hiszen sok nemzetközi tanulmányúton vehetnek részt az MCC-be járó diákok.

 

 

– Milyen volt a szeptembertől a nyáriszünet kezdetéig tartó időszak? Mennyire tartanak ki azok, akik bekerülnek a programba?

Az a célunk, hogy az a diák, aki beiratkozik 5. osztályos korában, egészen a posztgraduális képzése végéig a mi támogatásunkat élvezze. Ezért az MCC-nek már több mint 25 éve van egyetemi programja, amely szakkollégiumként működik. Oda még tart a jelentkezés, úgyhogy mindenki, aki most érettségizik és nemsokára megtudja, hogy melyik egyetemre fogják felvenni, azok október 8-ig még jelentkezhetnek a programjainkra. A Budapesti központunkban július 28. a határidő, viszont Debrecenbe, Győrött, Szegeden, Pécsett és Miskolcon is van egyetemi programunk. Ezekben az egyetemi városokban számukra ingyenes kollégiumot biztosítunk, ösztöndíjat kapnak, sok plusz tanulmányt folytathatnak nálunk és sok külföldi programon vehetnek részt. Ezt követően pedig különböző továbbképzéseken segítjük és támogatjuk a nálunk tanulókat.

– Mennyire értékelik a diákok az ilyen fajta lehetőségeket?

– Azt gondolom, hogy azokat a diákokat, akik hozzánk járnak, sok minden motiválja. Nemcsak az, hogy nagyon sok információt szerezhetnek, hanem maga a közösségi élet is. A mai világban úgy gondolom, nagyon fontos, hogy hasonló érdeklődési körű, motivált, érdeklődő fiatalok tudnak együtt lenni. Eljutnak kirándulni, akár országos és Kárpát-medencei szinten, hiszen most már 28 képzési központunkba működik MCC. Erdélyben, Felvidéken és Kárpátalján is van központunk, így nagy baráti körre tehetnek szert és széles kapcsolatrendszert tudnak kiépíteni, valóban tehetséges fiatalokkal, akikkel a jövőjüket később akár össze is tudják kapcsolni. Úgy gondolom, hogy ez egy hatalmas lehetőség, azon felül, hogy nagyon sok kiránduláson, illetve olyan programon vehetnek részt, ahol elmélyíthetik a tudásukat és a látókörüket is szélesíthetik.

– Elkezdődött a nyáriszünet, táborokkal készülnek-e?

– Volt egy nagyon sikeres táborunk, június utolsó hetében az MCC-ben, amit az idegennyelvű kompetencia fejlesztésére építettünk. Ez egy angol nyelvű tábor volt, de nagyon fontosnak tartjuk a környezetvédelmet és az egészéges életmódra való nevelést. Délelőttönként intenzív angol nyelvórákban részesültek a gyermekek, délután pedig mindenféle környezetvédelemmel és egészséges életmóddal foglalkozó, élmény alapú programmal színestettük a napjaikat. Építettünk rovar hotelt, voltunk papírt gyártani, de volt nálunk hangtál meditáció és egészséges élelemiszereket is készítettek a gyermekek.

– Hogyan készülhetnek a gyerekek a szeptemberi felvételire? Mi alapján zajlik a döntés?

– Azok a diákok, akik hozzánk jelentkeztek, nem kell, hogy izguljanak mert nálunk nem az a fontos, hogy ötös legyen matematikából vagy milyen a bizonyítványa. Mi inkább azokat a gyerekeket keressük, akikben van valami plusz, akik érdeklődnek, akik nyitottak a világra és szeretnek közösségekben dolgozni, szeretnének is a közösségükért tenni a későbbiekben. Olyan diákokat szeretnék nevelni, akik később, a diploma megszerzése után szívesen visszatérnek szülővárosukba/szülőországukba és ennek az országnak, vidéknek a fejlesztéséért tesznek. Nem nagyon tudnak készülni a jelentkezőink a felvételire, mert nagyon sok olyan kérdés van a tesztben, ami inkább ezt méri fel, hogyan tudnak csoportban dolgozni és egy nagyon szép, fantasztikus, játékos napot tölthetnek együtt. Már az ilyen válogatóknál észre szoktuk venni, hogy a gyerekek egymásra találnak és sokszor azok a gyerekek, akik az osztályukban kirekesztettek vagy „csodabogarak”, itt egymásra találnak és egyből barátságok szövődnek.

– Azok, akik esetleg nem kerülnek be, ők mennyire tudnak részt venni egy-egy nem feltétlenül csoportos programon, nagy közönségnek meghirdetett programon?

– Van nyilvános, illetve van zártabb rendezvényünk is. Megfigyeltük, hogy a tavalyi 100 jelentkezőből, akik közül csak 25-öt tudtunk felvenni, a többiek szomorúak voltak, de semmiképen sem akartuk azt, hogy ilyen hangulatban térjenek haza, hiszen ez volt a maximálisan felvehető létszám. Így számukra 1-2 hetente kínáljuk a Fiatal Tehetségek Klubját. Ezek a programok nagyon hasonlóak, mint a FIT szombatok. Akár olyanok is csatlakozhatnak, akik érdeklődőek. Sok városi programot is hirdetünk, ősszel két nagy rendezvényünk is lesz. Szeptember 21-én, szombaton tartjuk az MCC Egészségedre Békéscsaba egészségnapot előadásokkal, mérésekkel, különböző sportprogramokkal, lelki egészséggel kapcsolatos programokkal, például stresszkezeléssel vagy időbeosztás tréninggel. Ezen kívül szeptember 27-én, a Kutatók Éjszakája alkalmával szintén egy nyilvános programot szervezünk, ahol mind a felnőtteknek, mind a gyerekeknek tartanak előadásokat és workshopokat a kutatók a csillagászat, genetika és migráció témában.

További programok »

FEL