Kohán György méltán a legismertebb gyulai származású festőművész. Munkásságára igazán halála után kezdtek felfigyelni, napjainkban pedig egyre több galériában és árverésen lehet találkozni munkáival. Mint a magyar képzőművészet kiemelkedő alkotója, művészeti hagyatékával európai formátumú művésznek számít. Egyedülálló festészete az alföldi realisták örökségét fejlesztette tovább, amely kiegészült mexikói és olasz inspirációkkal. Alkotásai robosztus monumentalitást, analitikus könnyedséget, olykor a kubista technika hatását tükrözik. A mostani kiállított darabok között szerepel az Éneklő fiúk című alkotása is, amely nemrég került a gyulai közgyűjtemény tulajdonába.
– A magyar művészettörténészek feladata az, hogy újra felfedezzük, egy kicsit kihozzuk a fényre Kohán Györgyöt a raktárakból és nagyon jó, ha egy-egy munka akár külföldről is hazatér. A közelmúltban érkezett kép egy nagyon ikonikus alkotás és úgy gondolom, hogy mozaikszerűen beleilleszthető Kohán életútjába – fogalmazott Megyesi Balázs művészettörténész, műtárgyszakértő a kiállítás megnyitóján.
A művész munkásságát leginkább reprezentáló darabokat a település méltó módon, a festő nevét viselő képtárban mutatja be 1979 óta. A galéria állandó kiállítórészében szereplő Kohán-tárlatot 2022-ben frissítették, az idei évfordulón pedig a kiállítóhely időszaki részébe is Kohán-festmények kerülnek ki a raktárból.
– Kohán György is az alkotás során gondolkozott, kísérletezett, újdonságokat próbált ki. Egy nagyon mélyen, szigorúan gondolkodó alkotó volt, nagyon aszketikusan fordult az alkotómunka felé, ez ebben a kiállításban nem annyira tűnik fel, mert ez az általában vett Kohán-kiállításokhoz képest egy igen könnyed összeállítás – hangsúlyozta Gyarmati Gabriella művészettörténész, a kiállítás kurátora.
A kiállítás május 18-ig tekinthető meg a Kohán Képtárban.