Február 22-én lesz 115 éve, hogy Gyulaváriban, az Almásy-kastély cselédszárnyában megszületett az alföldi festők és a hódmezővásárhelyi művésztelep jeles képviselője, Kohán György. Az alkotó 1966-ban bekövetkezett halálakor szülővárosára hagyta munkásságának több mint 600 festményét és közel 3000 grafikáját. A művész munkásságát leginkább reprezentáló darabokat a település méltó módon, a festő nevét viselő képtárban mutatja be 1979 óta. A galéria állandó kiállítórészében szereplő Kohán-tárlat 2022-ben lett frissítve, az idei évfordulón pedig a kiállítóhely időszaki részébe is Kohán-festmények kerülnek ki a raktárból. A festő születésének kerek évfordulója a tisztelgés mellett jó alkalom arra is, hogy gazdag munkásságáról még teljesebb képet adjon a képzőművészet iránt érdeklődőknek.
A két nappal a művész születésének évfordulója előtt nyíló tárlaton huszonhat festményt vesz elő raktárából, vállalkozva a bemutatásukra a Kohán Képtár, illetve a hagyatékot gondozó és szakmai feldolgozását végző Erkel Ferenc Múzeum.
Köztük lesz Kohán György Éneklő fiúk című alkotása is, amely épp a napokban került a gyulai közgyűjtemény tulajdonába, s mutatta be a nyilvánosságnak; az alkotást magától Kohán Györgytől vásárolta annak korábbi tulajdonosa, akinek az Egyesült Államokba emigrálásakor a festmény is Amerikába került. A képet fia örökölte, aki – édesapja kérésének eleget téve – most a gyulai múzeumnak ajándékozta azt. Az alkotást igazán különlegessé teszi, hogy a „semmiből” felbukkanva kerülhetett a művészettörténészek és a képzőművészet kedvelői látómezőjébe.
A Rejtőzködő képek a Kohán-hagyatékból – A 115 éve született Kohán György ritkán látott festményei című kiállítást Megyesi Balázs művészettörténész, műtárgyszakértő, a TV2 Kincsvadászok című, műtárgyak kereskedésével foglalkozó reality-jének egyik szakértője nyitja meg. A tárlat, amelynek kurátora Gyarmati Gabriella művészettörténész, 2025. május 18-ig tekinthető meg a Kohán Képtárban.
forrás: gyulakult.hu