Régi idők üzenethordozói: propaganda plakátokból nyílt kiállítás Mezőmegyeren

2026. március 18. 15:07 | Fajó Attila

Új, időszaki kiállítás nyílt a mezőmegyeri Arany János Művelődési Házban szerda délután. A Plakát és Propaganda névre keresztelt tárlat Vánsza Pál magángyűjteményéből állt össze.

– Na ez itt példul Vantara Gyula, Békéscsaba volt polgármesterének édesapjáé volt, amikor a gulágon kényszerült tartózkodni – mutatt rá Vánsza Pál egy csajkára és egyéb személyes tárgyakra a kiállítás egyik vitrinjében. A POFOSZ Békés vármegyei területi szervezetének elnöke  gondos szorgalommal gyűjtögette össze az egykor mindennaposnak vélt, ma már a történelem egy szeletkéjét képező tárgyakat. Ezek főleg progpaganda plakátok és sajtótermékek, amelyek az 1945-56 közötti magyar társadalom és államhatalom lenyomatát ábrázolják. 

Vánsza Pál elmondta: mintegy isteni sugallatra tette el a tárgyi emlékeket és raktározta azokat, hátha később még hasznosak lesznek. Most pedig eljött az idő, hogy Kovács Márta történész muzeológus, a Munkácsy Mihály Múzeum munkatársának segédletével egy önálló kiállítás nyílhasson belőlük. 

 

Kovács Márta történész muzeológus (Fotó: Fajó Attila/behir.hu)

 

– Különféle tárgyakkal színesítettük az itt látható plakátokat, amelyek propaganda üzeneteket fogalmaztak meg – az egykori kommunista pártállam hivatalos narratíváját közvetítve – a lakosság felé. A tárgyak között személyes holmik, '56-os, tárgyi emlékek, röplapgyártó írógép és rádió is található. Igyekeztünk a kronológikus sorrendet megtartani – fogalmazott a múzeum történésze.

A Plakát és Propaganda című kiállítás egy hónapon keresztül látható a nagyközönség számára az Arany János Művelődési Házban, Mezőmegyeren.

 

Galéria

További programok »

Friss hírek

15 ezer dollár a tét – magyarokért is szoríthatunk a gyulai tenisztornán

Június 14. és 21. között hatodik alkalommal rendezik meg a Visit Gyula Open elnevezésű nemzetközi tenisztornát. A 15 ezer dollár összdíjazású megmérettetésre a világ minden tájáról érkeztek versenyzők, a fiatal magyarok mellett többek között holland, norvég, üzbég és ausztrál teniszező is szerepel a mezőnyben. A békéscsabai Mokán István Damján szerdán mutatkozik be.
2026. június 16. 17:50
FEL