Regdon Sándor építész nevéhez kötődik a Nádor Szálloda

2022. március 27. 15:12 | behir.hu

A Nádor Szállodáé az egyetlen épület terve Békéscsabán – tudomásunk szerint –, amely Regdon Sándor építészhez kötődik.

Ádám (Áchim) Gusztáv csabai mérnök szerint a Szent István tér 10. szám alatti városi bérházat is Regdon tervezte, de a korabeli lapok szerint a Szlavicsek és Kondorossy párosé az érdem (ahogyan ezt Dénes Attila is kiemeli a házról írt cikkében.) A szálloda városkép-formáló jellege miatt dióhéjban bemutatjuk a ház tervezőjét, tevékenységét és családját.

A Regdonok Elzász-Lotharingiából származó francia ajkú bevándorolt család voltak, akik a karlócai békekötés (1699) után jöttek Bánátba, majd innen szóródtak szét. E család tagja volt Regdon Sándor (1859-1918) műépítész is. Valószínűleg atyja lehetett Regdon István (1811- 1880) szén- és fakereskedő, aki a híres szegedi Regdon-fürdőt alapította 1877-ben. (A város első folyami uszodáját egyébként 1940-ben bontottak le.) Regdon István valószínűleg már szegedi lehetett, 10 gyermeke született, köztük a későbbi építész.

A fiatal Regdon Sándor Aradra kerülésének körülményei nem ismertek. Építészmérnökként ott is tevékenykedett, az aradi vagongyárat ő építette. Az iparosok címjegyzéke 1892-ben Arad szabad kir. város építőiparos és vállalkozói közé sorolta. Ebben az időszakban tervezte a csabai Nádort, 27 éves korában. 1901-ben már szegediként jelölték őt a lapok, és a szegedi szecessziós építészet egyik jelentős alakjává vált, meghatározó szerepet töltött be a helyi polgári társadalomban. Több egylet, gazdasági szervezet elnökségében foglalt helyet, részt vett a helyi esküdtszéki ítélkezésben, törvényhatósági bizottsági tag volt, de bekerült a képviselő-testületbe is.

1915-ben leánya Irén különös módon ment férjhez, katona vőlegénye a harctérről ugyanis nem kapott eltávozási engedélyt. Miniszteri engedéllyel volt lehetséges, hogy a menyasszony külföldre utazzon, de a frontra nem mehetett kedveséhez. Úgyhogy egy köztes helyen, úgynevezett „helyettesített” vőlegény „segítségével”, egy tábori lelkész áldásával kísérve tudták megtartani az esküvőt. A vőlegény barátja volt a „helyettes”.

Regdon Sándor fia, ifjabb Sándor Marosvásárhelyen szerzett ügyvédi diplomát, Szegeden nyitott irodát 1913-ban. István nevű fia szintén építész lett, és az építészcégbe társként maga mellé vette atyja.

Regdon Sándor Budapesten hunyt el a Szent János kórházban, gyomorrák következtében, özvegye 1945-ben. Négy gyermekük volt.

Szalay Ágnes

 

További programok »

Itthon

Együk színesre az agyunkat, testünket és a lelkünket – színek a tányéron

A mentális és fizikai egészségre mindig vigyázni kell. Nem is gondolnánk, mennyi mindenre van hatással az, amit elfogyasztunk. Kicsi gyerekként, amikor az emberről a szülei féltőn gondoskodnak és ráripakodnak egy kevésbé kedvelt étel elfogyasztásánál azzal, hogy "nem azért esszük, mert finom, hanem azért, mert jó!", szenvedésnek élhetjük meg a színes étrendet. Fiatal felnőttként az ember rájön, nagy érték volt ez a gondoskodás.
15:11
FEL